Mintegy 200 millió kamera felügyel kínai pályaudvarokat, repülőtereket, forgalmas útkereszteződéseket, lakótelepeket és nagyobb rendezvényeket. Ez négyszer annyi, mint ahány ilyen kamera az Egyesült Államokban működik és 2030-ra már csaknem 300 millió kínai kamerával számolnak.
A berendezések növekvő része rendelkezik arcfelismerő szoftverrel is, így gyorsan emelkedik az elfogott körözöttek száma. Az AI-n alapuló állami ellenőrzés kiterjed az Internet és más távközlési eszközök használatára, a vasúti és a légiközlekedés mellett helyenként már az autóforgalomra is. Az állam fokozatosan ellenőrzés alá vonja majd mind az 1.4 milliárd polgárát – különös tekintettel ellenzéki személyekre, vagy a jogaikért kiálló nyugat-kínai ujgur tartomány mohamedán lakóira.
Az ország lakossága alig észleli, hogy fokozatosan korlátozzák szabadságjogait, ellenkezőleg: sokan üdvözlik a közbiztonság megszilárdítását. Az egyik hasznos módszer: nagy kereszteződéseknél óriásvetítőkre teszik ki azok nevét, képét, személyi számát. akiket a kamera ott megörökített, amint tilosban mentek át az úttesten. Az elrettentés igen hatékonynak bizonyul.
Akárcsak e technika jelenléte. Amikor lefogtak egy drogcsempészként gyanúsított férfit, az mindent tagadott, szert nem találtak nála. Miután azonban a rendőr feltette AI-szemüvegét és közölte: valljon, mert úgyis mindent lát, a gyanúsított azonnal vallott. Jelentős mennyiségű hasist nyelt le, amelyet az AI-kamera persze nem mutatott…
A kínai rendőrség a következő években további 30 mrd. dollárt fordt majd az elektronikus felderítésre. Ebben egyre több hazai startup is segíti, amelyek állami támogatással fejlesztik az új arc- és hangfelismerő rendszereket. Többen az USA hírszerzésének tenderén is részt vettek, sikerrel. A fejlesztés méreteit és színvonalát tekintve már megfelel az amerikai Szilikon-völgyének. És a hazai vállalatok terjeszkednek a világ különböző más részein is.
A legújabb kínai trend: a “prediktív” rendőri munka: ha az AI-rendszerek észlelik, hogy például egy lakásban sajátos módon használják a közműveket, a hatóság megjelenik, hogy vizsgálja, nincs-e szó illegális tevékenységről.
(Forrás: The New York Times)