Washingtoni csúcs: lesz-e új Bretton Woods?

A G20-ak pénzügyi vezetői azt várják a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), hogy nagyobb mértékben járuljon hozzá a globális likviditás növeléséhez. "Nem új Bretton Woodsról dönt a pénzügyi válság nyomán összehívott jövő hétvégi washingtoni G20-csúcs, és valószínűtlen, hogy az értekezlet radikális változásokat eredményezne a világgazdaság irányításában." - véli a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A G20-ak értekezletére azelőtt került sor, hogy a jövő héten pénteken és szombaton - George W. Bush amerikai elnök meghívására - Washingtonban üléseznek a csoport tagjainak kormány- és államfői. A pénzügyi vezetők mostani fórumán a globális pénzügyi válságról volt szó, amelynek kiváltó oka az amerikai jelzálogválság. Egyeztettek arról, hogy miként szabályozzák újra a pénzügyi intézményeket, és más piaci szereplőket, továbbá azokról a lépésekről, amelyektől a lassuló globális gazdaságnövekedés élénkülését várják.

Luiz Inacio Lula de Silva brazil elnök szerint az IMF-nek is érdekében áll növelni a globális pénzügyi rendszer likviditását. Szerinte az IMF-nek nagyobb szerepet kell játszania a fejlődő országok támogatásában, miután ezekből az államokból jelentős pénzeket vonnak ki a befektetők a hitelválság kockázatai miatt.

Az IMF válság-előrejelző és szabályozó szerepének egyik fő szószólója a brit kormányfő. Gordon Brown az utóbbi hetekben több beszédében és nyilatkozatában is kifejtette: mivel a tőkefolyamatok globálissá váltak, a szabályozói és felügyeleti rendszerek sem maradhatnak nemzeti keretek között, ezeknek is globálissá kell válniuk. A brit miniszterelnök rendszeresen hangoztatott véleménye szerint a modern gazdaságtörténet első, ténylegesen globális pénzügyi válsága zajlik, amelynek kezelésére a második világháború óta kialakult pénzügyi intézményrendszer alkalmatlan. E rendszer teljes átalakítását a kormányfő szerint a Nemzetközi Valutaalappal kell kezdeni, amelyet úgy kell megreformálni, hogy korai válság-előrejelző és figyelmeztető szerepet tölthessen be a világgazdaságban.

Kína is tehet
A fejlett világ szakértői szerint Kína fontos szerepet játszhat abban, hogy mérsékeltje a globális gazdaságnövekedés lassulását. Erre mintegy válaszul jelentette be vasárnap a kínai kormány, hogy 4 ezer milliárd jüan (586 milliárd dollár) beruházást hajt végre 2010-ig a hazai kereslet élénkítésére.
A Sao Paulóban tartózkodó kínai jegybankelnök azt mondta, hogy Kína azzal tudja támogatni a nemzetközi pénzügyi piacok stabilizálását, hogy magas üzemen tartja gazdaságnövekedését, miközben bővíti a belföldi keresletet.
A kínai kormány vasárnapi ülésén arról határoztak, hogy az 586 milliárd dollárt részben repülőterek, vasutak, és gyorsforgalmú utak építésére költik, de jelentősen növelik a kiadásokat az egészségügy, az oktatás és a kultúrára területén.
Az IMF nem közlekedési rendőr

Dominique Strauss-Kahn szerint a legfejlettebb ipari hatalmak és a legnagyobb felzárkózó gazdaságok november 15-ei rendkívüli csúcstalálkozójának és az IMF-et is létrehozó 1944-es Bretton Woods-i konferenciának az összehasonlítása erős túlzás. "Bretton Woods előkészítése két évig tartott. Sokan beszélnek most Bretton Woods II.-ről. Ezek a szavak jól hangzanak, de nem hozunk létre új nemzetközi szerződést" - idézte a londoni gazdasági napilap Strauss-Kahnt. Az IMF vezetője szerint a csúcstalálkozó legfőbb eredménye az eddig elkészült elemzések összegyűjtése és a jövőbeni egyezmények előkészítésével megbízott munkacsoportok "mozgásba hozatala" lehet.

A Financial Times szerint Strauss-Kahn szavainak tónusa ellentétben áll az európai vezetők - főleg Gordon Brown brit kormányfő és Nicolas Sarkozy francia elnök - álláspontjával. Az EU-tagállamok vezetői ugyanis épp most erősítették meg, hogy a washingtoni G20-csúcs céljául jelentős áttörések elérését és az IMF új hatáskörökkel történő felruházását kell kitűzni. Strauss-Kahn azonban óvatosan nyilatkozott Gordon Brown azon felvetéséről is, hogy korai figyelmeztető rendszert kell létrehozni a világgazdaság számára a pénzügyi válságok előrejelzésére. - Ellentmondó dolgokat hallottam erről. Nem hinném, hogy lehetséges olyan mechanikus rendszer, amelyben piros és zöld lámpák vannak, és néha, egy-egy országban a lámpák zöldről pirosra váltanak - fejtegette az IMF vezérigazgatója.

Dominique Strauss-Kahn szerint a Valutaalap ellenállna annak is, hogy globális pénzügyi szabályozó szereppel ruházzák fel. A vezérigazgató szerint az IMF funkciója az elemzés, valamint a hitelezés a bajba került országoknak.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo