A vidéki magyar szállodákban is érezhető a visszaesés. Erdei János elmondta, hogy az elmaradt vendégek okozta bevételkiesés mellett jelentős károkat okoz, hogy számos nagy, nemzetközi konferenciát mondtak le a légtérzár miatt. Róna Iván, a Magyar Turizmus Zrt. (MT Zrt.) vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy az elmúlt öt év átlagában áprilisban mintegy 266 ezer külföldi vendég 760 ezer vendégéjszakát tölt el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken. A visszaesés mértéke attól függ, hogy meddig tart a légiközlekedés korlátozása - tette hozzá.
A vezérigazgató megjegyezte, hogy a kereskedelmi szálláshelyek 2010. áprilisi forgalmának pontos adatait júniusban publikálja a Központi Statisztikai Hivatal.
63 ezer járat törölve
A KSH adatai alapján Magyarországra az összes külföldi látogató mintegy 7,4 százaléka jön repülővel, az így érkezett vendégek csaknem 94 százaléka turisztikai céllal látogat Magyarországra - ismertette Róna Iván. A vezérigazgató a kontinens légi közlekedésének biztonságára ügyelő brüsszeli székhelyű Eurocontrolra hivatkozva elmondta, hogy április 15. és 18. között mintegy 63 ezer járatot töröltek Európában.
Ferihegyen csütörtök este óta hétfő délig mintegy több száz járatot töröltek. A magyar légteret pénteken 19 órától hétfőn 12 óráig zárták le, és számos más országban leállt a légi forgalom, mert az izlandi vulkánkitörés miatt Európát elborító hamufelhő veszélyeztette a repülőgépek biztonságos repülését
BA-nak napi 20 millió font a mínusza
Az EU 27 közlekedési minisztere hétfőn konferenciabeszélgetésen tanácskozott arról, hogy mit kellene tenni a légtér megnyitása érdekében, s a tervek szerint a nap folyamán másodszor is konzultálnak majd. Dominique Bussereu francia közlekedésügyi miniszter hétfőn elmondta: ő már szombat óta sürgette az EU spanyol soros elnökségétől a miniszterek azonnali tanácskozását, de Madrid erre nem volt hajlandó.
A British Airways, amelynek vesztesége napi 30 millió dollár (mintegy 20 millió font) már múlt szerdán felvetette a kormányzati és uniós kompenzáció kérdését. Jean-Louis Borloo francia környezetvédelmi miniszter hétfőn bejelentette, hogy a kormány tagjai kedden találkoznak a légitársaságok és az utazási irodák képviselőivel, hogy megvitassák az állami segítségnyújtás lehetőségét