A közép-európai régió 17 országában, közel 700 pénzügyi igazgató bevonásával készült kutatás alapján a legnagyobb visszaesés a gazdaság teljesítményével kapcsolatos várakozásokban volt megfigyelhető, ugyanakkor még mindig ezen a területen a legbizakodóbbak a megkérdezettek: ez a mutató a 2018-as 60-ról 50 százalékra esett vissza. A CFO-k közvetlen üzleti környezetük következő egy évben várható alakulására vonatkozó várakozásai már az előző kutatás során is negatív értéket mutatott (–22 százalék), és ez az index idén még tovább esett, már –28 százaléknál tart.
A megkérdezett pénzügyi vezetők saját vállalkozásaik teljesítményével kapcsolatban összességében bizakodók, azonban ebben a vonatkozásban is megfigyelhető a növekvő aggodalom. Míg tavaly még 32 százalékos volt ez a bizalmi index, addig idén már csak 24 százalékos. A felmérés során megkérdezettek 66 százaléka azzal számol, hogy nőni fog a cégük forgalma a következő 12 hónapban, azonban már csak 39 százalékuk optimistább a forgalom vonatkozásában, mint hat hónappal korábban.
A GDP alakulása kapcsán optimisták a régió pénzügyi igazgatói. Átlagosan 2,3 százalékos GDP növekedést várnak, ami magasabb mind a 2016-os, mind a 2017-es várakozásnál, és mindössze 0,1 százalékponttal marad el a 2018-as értéktől. Eltérően látják ugyanakkor a helyzetet az eurózónához tartozó országokban, valamint az azon kívüli államokban dolgozók. Míg az eurózónában lévő CFO-k közel fele szerint akár 2,6 százalék fölött is lehet a GDP-bővülés mértéke, addig a teljes régióban már csak 40 százalék azok aránya, akik így látják.
Általában kedvezően ítélik meg a munkanélküliség alakulását a kutatásban megkérdezettek, azonban a jövőbe vetett bizalom ezen a területen is csökkent egy év alatt. Míg az egy évvel korábbi kutatás során még a válaszadók 47 százaléka vélte úgy, hogy csökkenni fog a munkanélküliség, most már csak 38 százalék volt ez az arány. Szintén figyelmeztető, hogy egyre többen tartják reális veszélynek a munkanélküliek számának bővülését, egy év alatt 13-ról 21 százalékra nőtt az arányuk.
Változás volt tapasztalható a fogyasztói árindex (CPI) megítélésében is, a legújabb felmérés során a pénzügyi vezetők 82 százaléka számolt ennek növekedésével, ami 3 százalékpontos visszaesést jelent az egy évvel korábbi értékhez képest.
„Nagyjából a tavalyi szinten vannak a jövővel kapcsolatos várakozások a régióban, igaz kismértékű csökkenést megfigyelhető volt az optimizmusban. Bár összességében még mindig kedvezően ítélik meg a helyzetet a pénzügyi igazgatók, kérdés, hogy a csökkenő bizalom vajon már annak a jele-e, hogy változás jön – mondta el Szemere Dávid, a Deloitte Magyarország CFO programvezetője. – A kutatás adatai alapján a magyar pénzügyi igazgatók stabilnak látják vállalataik helyzetét, és régiós összevetésben is szembetűnő, hogy mennyire kevéssé tartanak a pénzügyi és gazdasági bizonytalanságoktól. Ez egyébként abban is megmutatkozik, hogy a térségben a legnagyobb arányban vállalnának pénzügyi kockázatokat, 50 százalékuk jelezte ezt” – tette hozzá Szemere Dávid.