Volt már nagyobb is a lelkesedés

Csökkent a közép-európai régióban a pénzügyi igazgatók optimizmusa egy év alatt, de összességében még mindig bizakodóan tekintenek a jövőbe. A Deloitte friss felmérése szerint a magyar pénzügyi vezetők közül a legtöbben 2,6 és 3,5 százalék közötti GDP-növekedéssel számolnak és kevésbé tartanak a gazdasági bizonytalanságoktól, mint régiós társaik.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közép-európai régió 17 országában, közel 700 pénzügyi igazgató bevonásával készült kutatás alapján a legnagyobb visszaesés a gazdaság teljesítményével kapcsolatos várakozásokban volt megfigyelhető, ugyanakkor még mindig ezen a területen a legbizakodóbbak a megkérdezettek: ez a mutató a 2018-as 60-ról 50 százalékra esett vissza. A CFO-k közvetlen üzleti környezetük következő egy évben várható alakulására vonatkozó várakozásai már az előző kutatás során is negatív értéket mutatott (–22 százalék), és ez az index idén még tovább esett, már –28 százaléknál tart.

A megkérdezett pénzügyi vezetők saját vállalkozásaik teljesítményével kapcsolatban összességében bizakodók, azonban ebben a vonatkozásban is megfigyelhető a növekvő aggodalom. Míg tavaly még 32 százalékos volt ez a bizalmi index, addig idén már csak 24 százalékos. A felmérés során megkérdezettek 66 százaléka azzal számol, hogy nőni fog a cégük forgalma a következő 12 hónapban, azonban már csak 39 százalékuk optimistább a forgalom vonatkozásában, mint hat hónappal korábban.

Mi vár ránk 2019-ben? Kép: Pixabay

A GDP alakulása kapcsán optimisták a régió pénzügyi igazgatói. Átlagosan 2,3 százalékos GDP növekedést várnak, ami magasabb mind a 2016-os, mind a 2017-es várakozásnál, és mindössze 0,1 százalékponttal marad el a 2018-as értéktől. Eltérően látják ugyanakkor a helyzetet az eurózónához tartozó országokban, valamint az azon kívüli államokban dolgozók. Míg az eurózónában lévő CFO-k közel fele szerint akár 2,6 százalék fölött is lehet a GDP-bővülés mértéke, addig a teljes régióban már csak 40 százalék azok aránya, akik így látják.

Történelmi rekordot ért el az építőipar
A múlt évet 22 százalékos növekedéssel zárta az építőipar, ez a 2017-es jó teljesítmény miatt is kiugró eredményt jelent. Az ágazat termelési értéke pedig történelmi csúcsot döntött, miután 3 ezer milliárd forint fölé került.
A magyarországi pénzügyi igazgatók közül a legtöbben (40 százalék) 2,6 és 3,5 százalék közötti GDP-növekedéssel számolnak, de majdnem ilyen magas azok aránya is (35 százalék), akik 1,6 és 2,5 százalék közötti fejlődést várnak. A megkérdezettek 10 százaléka szerint akár a 3,5 százalékot is meghaladhatja idén a magyar GDP növekedésének üteme, 5 százalék szerint viszont a 0,5 százalékot sem éri majd el.

Általában kedvezően ítélik meg a munkanélküliség alakulását a kutatásban megkérdezettek, azonban a jövőbe vetett bizalom ezen a területen is csökkent egy év alatt. Míg az egy évvel korábbi kutatás során még a válaszadók 47 százaléka vélte úgy, hogy csökkenni fog a munkanélküliség, most már csak 38 százalék volt ez az arány. Szintén figyelmeztető, hogy egyre többen tartják reális veszélynek a munkanélküliek számának bővülését, egy év alatt 13-ról 21 százalékra nőtt az arányuk.

Változás volt tapasztalható a fogyasztói árindex (CPI) megítélésében is, a legújabb felmérés során a pénzügyi vezetők 82 százaléka számolt ennek növekedésével, ami 3 százalékpontos visszaesést jelent az egy évvel korábbi értékhez képest.

Márciusban lépésre kényszerülhet a jegybank
Habár az inflációs mutató lényegében a decemberi szinten áll, az egyre nagyobb hangsúllyal figyelembe vett maginflációs mutató már elérte a jegybank inflációs célját, így márciusban kamatemelésre is sor kerülhet.
Az üzleti tevékenységet övező bizonytalanságok kapcsán, ha kis mértékben is, de nőtt azok aránya, akik nagyon magasra értékelik a bizonytalanság szintjét és csökkent az ebben a vonatkozásban javulást várók részesedése. Régiós viszonylatban igen kedvezően látják a helyzetet a magyar pénzügyi igazgatók, 75 százalékuk szerint ugyanis átlagos marad idén a pénzügyi és gazdasági kockázatok szintje, és mindössze 5 százalékuk ítéli meg úgy, hogy magas lesz, ami messze a legalacsonyabb érték a felmérésben szereplő országok között. Az idő a válaszadók többsége szerint nem kedvez a pénzügyi kockázatvállalásnak, 73 százalékuk véli így.

„Nagyjából a tavalyi szinten vannak a jövővel kapcsolatos várakozások a régióban, igaz kismértékű csökkenést megfigyelhető volt az optimizmusban. Bár összességében még mindig kedvezően ítélik meg a helyzetet a pénzügyi igazgatók, kérdés, hogy a csökkenő bizalom vajon már annak a jele-e, hogy változás jön – mondta el Szemere Dávid, a Deloitte Magyarország CFO programvezetője.  – A kutatás adatai alapján a magyar pénzügyi igazgatók stabilnak látják vállalataik helyzetét, és régiós összevetésben is szembetűnő, hogy mennyire kevéssé tartanak a pénzügyi és gazdasági bizonytalanságoktól. Ez egyébként abban is megmutatkozik, hogy a térségben a legnagyobb arányban vállalnának pénzügyi kockázatokat, 50 százalékuk jelezte ezt” – tette hozzá Szemere Dávid.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo