A Miskolci Egyetemen tudatosan készítik a hallgatókat, hogy a 21. század egyik legnagyobb globális kihívása az a vízkészletek hozzáférése, az ivóvíz elérhetőségének kérdése lesz, hiszen van, ahol ez már most komoly gondokat okoz.
Magyarország vízkészleti adottságai jók, de vannak olyan folyamatok, melyek figyelmet, kutatást és megfelelő vízgazdálkodást igényelnek – mondta Dr. Szűcs Péter. A vizes problémákat csak interdiszciplináris módon lehet megközelíteni. Ma a Miskolci Egyetem a legnagyobb felszín alatti vizeket kutató intézmény. Célunk, hogy a Miskolci Egyetem K+F tevékenysége erősödjön. A kutatástól olyan eredményeket várunk, melyek megoldást jelenthetnek az aszály és belvíz problémákra. Olyan, a mezőgazdaság számára fontos részekre is kitér a projekt, mint például a talaj vízraktározási képességei, és nem utolsósorban a hálózati veszteségek csökkentése is céljaink között van, mely hazánkban eléri a 20-25 százalékot is – tette hozzá az egyetem dékánja.
Haranghy Csaba, a Fővárosi Vízművek vezérigazgató ezt azzal egészítette ki, hogy a főváros hálózati vízvesztesége ugyan arányaiban nem számít magasnak a 16 százalékkal, de mennyiséget tekintve messze Budapesten megy kárba a legtöbb víz. Haranghy kiemelte, hogy ugyan sok szakértő dolgozik náluk, nem tudnak minden problémára külön szakebmert állítani, ezért az együttműködést úgy jellemezte, hogy a Fővárosi Vízművek a „problem provider”, a Miskolci Egyetem pedig a „solution provider”.
A víziközmű szolgáltatók (Fővárosi Vízművek Zrt., Miskolci Vízmű Kft.) hálózati veszteségeinek csökkentésére olyan műholdas technológiát tesztel majd az egyetem a vízművekkel együttműködve, amely segítségével a szivárgási helyek gyorsan és hatékonyan felderíthetők, így gyorsabban elháríthatók.
Az Innovatív vízgazdálkodási program a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (GINOP) keretében, a 677 millió forint költségvetésű projekt 100 százalékos vissza nem térítendő európai uniós támogatást kap. A projekt célja, hogy vállalati partnerekkel együttműködve a cégek igényeire keressen újszerű megoldásokat. A 42 hónapos kutatás során a felszín közeli sekély, illetve felszín alatti vizekre fókuszálnak, a kutatási eredmények azonban a mélyebb, ásványvizes és gyógyvizes rendszerek működésére is hatással lehetnek.
A mintegy 20 fős kutatói csoport a vállalati kutatások mellett alapkutatási feladatokat is végez.