Világszerte csökkentek a haszonkulcsok – meglepő fordulatot vett az egyik iparág

Az energia-, nyersanyag- és bérköltségek emelkedése és a globális ellátási láncok problémái miatt visszaesett az orvostechnológiai iparág jövedelmezősége 2022-ben és 2023-ban – derül ki a Roland Berger Global MedTech 2023 című tanulmányából, amely az iparág több mint 100 vezető, tőzsdén jegyzett vállalatát elemezte. Bár leginkább a német cégeket sújtja a visszaesés, ugyanakkor az iparágon belül éles különbségek mutatkoznak: legrosszabbul az egyszer használatos eszközök és kellékek gyártói jártak, míg a laboratóriumi és diagnosztikai megoldásokat és a sebészeti műszereket, valamint az orvosi segédeszközöket és eszközöket kínáló vállalatok viszonylag jól teljesítettek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"A globális orvostechnológiai-ipar bevételei még mindig átlagosan évi 8 százalékkal nőnek, de az utóbbi időben a költségek aránytalanul nagy mértékben emelkedtek, főként a geopolitikai okokból bekövetkező energia- és nyersanyagár-emelkedés, valamint az infláció okozta béremelések következtében." - mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger partnere. "A vállalatok megpróbálták a magasabb termelési költségeket áthárítani a vevőkre, de a legtöbbjüknek ez nem sikerült teljes mértékben. Ezért a haszonkulcsok világszerte csökkentek."

Az elemzés drámai különbségeket mutat mind a régiók, mind az iparág egyes szegmensei között: Németországban magasabb volt az alulteljesítő vállalatok aránya, mint Európa többi részén, Észak-Amerikában vagy Ázsiában és a csendes-óceáni térségben. Míg az Egyesült Államokban és Kanadában az átlagos árrés 25 százalékról 22 százalékra csökkent 2022 közepe és 2023 közepe között, és az európai orvostechnológia vállalatok EBITDA-ja a bevétel 20 százalékáról mindössze 17 százalékra esett vissza, addig Németországban a jövedelmezőség 17 százalékról 14 százalékra zsugorodott.

Visszaesett a jövedelmezőség (Fotó: Pixabay)
Visszaesett a jövedelmezőség (Fotó: Pixabay)

A szegmenseket tekintve a laboratóriumi és diagnosztikai berendezések maradtak az iparág legnyereségesebb része, 2023 első felében 26 százalékos átlagos árréssel; a nyereség itt egy százalékponttal elmaradt a 2022 második félévétől, és öt százalékponttal a 2021-es, világjárvány okozta történelmi csúcsoktól. Hasonló volt a helyzet a sebészeti műszerek és az orvosi segédeszközök és eszközök esetében, ahol a 22 százalékos, illetve 18 százalékos EBITDA visszaállt a pandémia előtti szintre.

Véleményvezér

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo