"A globális orvostechnológiai-ipar bevételei még mindig átlagosan évi 8 százalékkal nőnek, de az utóbbi időben a költségek aránytalanul nagy mértékben emelkedtek, főként a geopolitikai okokból bekövetkező energia- és nyersanyagár-emelkedés, valamint az infláció okozta béremelések következtében." - mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger partnere. "A vállalatok megpróbálták a magasabb termelési költségeket áthárítani a vevőkre, de a legtöbbjüknek ez nem sikerült teljes mértékben. Ezért a haszonkulcsok világszerte csökkentek."
Az elemzés drámai különbségeket mutat mind a régiók, mind az iparág egyes szegmensei között: Németországban magasabb volt az alulteljesítő vállalatok aránya, mint Európa többi részén, Észak-Amerikában vagy Ázsiában és a csendes-óceáni térségben. Míg az Egyesült Államokban és Kanadában az átlagos árrés 25 százalékról 22 százalékra csökkent 2022 közepe és 2023 közepe között, és az európai orvostechnológia vállalatok EBITDA-ja a bevétel 20 százalékáról mindössze 17 százalékra esett vissza, addig Németországban a jövedelmezőség 17 százalékról 14 százalékra zsugorodott.
A szegmenseket tekintve a laboratóriumi és diagnosztikai berendezések maradtak az iparág legnyereségesebb része, 2023 első felében 26 százalékos átlagos árréssel; a nyereség itt egy százalékponttal elmaradt a 2022 második félévétől, és öt százalékponttal a 2021-es, világjárvány okozta történelmi csúcsoktól. Hasonló volt a helyzet a sebészeti műszerek és az orvosi segédeszközök és eszközök esetében, ahol a 22 százalékos, illetve 18 százalékos EBITDA visszaállt a pandémia előtti szintre.