A tárcavezető a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: a következő évben a hazai GDP csökken, az alappálya szerint 0,9 százalékos lesz a visszaesés, 2010-ben azonban már 1,6 százalékkal, 2011-ben 2,5 százalékkal bővül a magyar gazdaság. Jövőre az inflációt 4,5 százalékra várja a kormány, eszerint állították össze a jövő évi elfogadott büdzsét is. 3,2 százalékos pénzromlás várható 2010-ben, 2011-ben pedig 3 százalék lesz az infláció üteme az alappálya szerint.
A pénzügyminiszter kitért arra, hogy 2009-ben egy másik alternatív inflációs pálya is lehetséges, amelynek során az eredetihez képest gyorsabb dezinfláció lehet Magyarországon. Ennél a számottevően alacsonyabb inflációnál az éves szinten 4,5 százalékos pénzromlási ütem helyett akár 1,3 százalékponttal alacsonyabb lehet a pénzromlás mértéke, azaz 3,2 százalékra mérséklődhet, ami nagyjából megegyezik a jegybank legutóbb közzétett inflációs prognózisában szereplő ütemmel.
Cél az euró bevezetése
Az államháztartási hiány igen kedvezően alakul: idén a kormány azt várja, hogy uniós elszámolás szerint 3,4 százalék lesz a GDP-arányos hiány, 2009-ben 2,6 százalékot ér el, 2010-ben 2,5 százalékra valószínűsíthető. 2011-ben pedig 2,2 százalékra várja a GDP-hez mérten a deficitet a kormány a konvergenciaprogram aktualizált változata alapján. Veres János szavai szerint a következő évben teljesíti Magyarország az ERM 2 árfolyamrendszerbe való belépés feltételeit.
A pénzügyminiszter utalt arra: az ERM 2 rendszerbe lépés feltételeinek teljesítése reális lehetőség, azaz a következő év végéig megkezdődhetnek az erről folyó tárgyalások. A belépés azonban nem Magyarországon múlik, hanem az uniós tagországokkal folytatott tárgyalásokon döntik el.
Exportnövekedés és államháztartási hiány
A pénzügyminiszter szólt az export-import, a fogyasztás, illetve a beruházások állományának alakulásáról is. Eszerint a konvergenciaprogram alappályája szerint az idén a kivitel 6,1 százalékkal bővül, ehhez képest a növekedés 2009-ben mérséklődik, az ütem 3,9 százalékra csökken, de az export 2010-es évben már 5,8 százalékkal, 2011-ben 8,5 százalékkal nő. A behozatal bővülése ehhez képest szerényebben alakul: idén az import még 6,1 százalékkal nő, jövőre 2,4 százalékot ér el a kivitel növekedése, 2010-ben a bővülés 5,2 százalék, 2011-ben 8,2 százalék lesz.
Az államháztartás elsődleges egyenlege már ez évben is pozitív lesz, azaz a GDP százalékában 0,6 százalékot ér el, jövő évben az elsődleges egyenleg 1,9 százalékot mutat, 2010-ben a többlet 2 százalékot, 2011-ben 2,2 százalékot tesz ki a GDP arányában.
Veres János felhívta a figyelmet arra, hogy az idén a 0,6 százalékpontos nyugdíjkorrekciót beszámítva már GDP-arányosan 3 százaléknál alacsonyabb lesz az államháztartási deficit, jövőre és az azt követő években az államháztartási hiány már a korrigálás nélkül stabilan 3 százalék alatt marad.
Stagnáló munkanélküliség
A pénzügyi tárca első embere szólt a foglalkozatás, illetve a munkanélküliség kérdésköréről is: 2007 végén 3 millió 926 ezer főt foglalkoztattak, jövőre 0,6 százalékpontos csökkenés valószínűsíthető, 2010-től újabb növekedés lehet a foglalkoztatásban. A pénzügyminiszter szerint a munkanélküliségi arány 2008-ban 7,7 százalékot, 2009-ben 8,0 százalékot tesz ki, a ráta 2010-ben újra lecsökken 7,7 százalékra. A pénzügyminiszter kifejtette: a közszférában 2008-hoz képest nem számol a kormányzat érdemi létszámváltozással, a munkahelyek megerősítése a cél. A versenyszférában azonban nagy a bizonytalanság, jövőre vélhetően létszámleépítésekre kerül majd sor.
A pénzügyminiszter elmondta: az aktualizált konvergenciaprogramot a kormány és a tárgyalópartnerek az Országos Érdekegyeztető Tanács december 19-i plenáris ülésén véglegesítik, majd a kormány benyújtja az Európai Bizottságnak és az unió gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsához, az ECOFIN-hez is eljuttatja.