Merre tart a trend?
15 évvel ezelőtt 2007 decemberében ~252Ft volt egy euró, 2022 decemberében pedig ~415Ft. A trend olyan egyértelmű, hogy egy öt éves gyerek el tudja dönteni, hogy milyen irányba halad. A befektetési világban pedig egy közkeletű mondás szerint a trend a barátunk. Az elmúlt 17 évben az járt jól, aki követte a trendet.
- Elsősorban annak érdemes euróra váltani, aki tudja, mikor, mennyit és hol szeretné azt elkölteni – véli Horváth Attila, az InwestMentors privát bankára. Ezek lesznek ugyanis a legfontosabb kérdések, amik alapján személyre szabva tudja mérlegelni az előnyöket és hátrányokat. Bár millióféle irány lehetséges, nézzünk meg két konkrét és egyszerű példát, ami segíthet a döntésben.
Rövid távon (1-2 éven belül) nagy valószínűséggel elköltené a pénzt: Akinek a küszöbön áll már a lakás, autó, tv... vásárlás, nem feltétlenül éri meg euróra váltani. Nekik számolni kell a rövid távú árfolyamkockázattal. Előfordulhat olyan szerencsétlen helyzet, hogy pont amikor ki kellene fizetni álmai otthonát, beerősödik a forint és a korábban vásárolt szinthez képest csak öt százalékkal olcsóbban tudja eladni az eurót. Ez egy több tízmilliós költésnél már milliós különbséget is eredményezhet. Akinek veszélyeztetné az árfolyamingadozás a céljait, jobban teheti, ha marad a forintnál.
Hosszabb távon (5-10+ év) befektetne: Aki nem szeretne magyar állampapírt, részvényeket a hazai tőzsdéről, esetleg ingatlant vásárolni Magyarországon, annak így vagy úgy, de mindenféleképpen érdemes lesz külföldi devizában elhelyeznie a pénzét. A nemzetközi tőkepiacok ugyanis elsősorban euróban és dollárban érhetőek el, hiszen az itt jegyzett állampapírokat, kötvényeket, és részvényeket mind ezekben a devizákban bocsátják ki. Függetlenül attól, hogy számos hazai bank kínál forintban elszámolt nemzetközi befektetési lehetőségeket, a végén nekik is szükséges lesz váltani. Így bárki, aki Magyarországon túl szeretné befektetni a vagyonát, kénytelen lesz elhagyni a forintot.