Jelenleg a mikro- és kisvállalkozások nagy része működési gondokkal küszködik, nehezen talál finanszírozási forrást, ráadásul magas adóterhek is sújtják ezeket - veszi sorra a gondokat a dokumentum. A cégek helyzetét a hat százalék feletti infláció, az ennek következtében növekvő nyersanyagköltségek, az emelkedő munkabérek is nehezítik. A probléma súlyosságát mutatja, hogy még a világ hatodik legversenyképesebb nemzetközi pénzügyi központjaként listázott Sanghaj is nehézségekkel küzd. A helyi statisztikai hivatal szeptemberi adatai szerint finanszírozási gondok miatt a város kisvállalkozásainak több mint fele nem tud megfelelően működni. (Nem mindenki küzd azonban pénzügyi gondokkal: több mint egymillió fontba kerül a legdrágább példánya annak az északnyugat-kínai Kasgár városában és környékén tenyésztett birkafajtának, amely a kínai multimilliomosok legújabb házi kedvencévé lett.)
A kisvállalkozások a kínai gazdaság fontos szereplői, az ország munkahelyeinek 75 százalékáért felelősek. A hatóságok a jövőben toleránsabbak lesznek a rossz hitelekkel rendelkező kisvállalkozásokkal szemben, s azok forráshoz jutását a hitelfelvétel feltételeinek enyhítésével segítik. Az új szabályzás a cégek számára fokozottabb váltó- és kötvénykibocsátást is lehetővé tesz, miközben adóterheiket enyhíti. A kisvállalkozások jövedelemadó-mentességét például 2015-ig meghosszabbította a vezetés, emellett csökkentette az üzleti tevékenységük után fizetendő adók nagyságát is.
A likviditás biztosítását a vállalkozások finanszírozásában oroszlánrészt vállaló kisbankok tartalékrátájának csökkentésével látja elérhetőnek a kormány. Így míg a nagybankok számára 21,5 százalékos a ráta, a kisebb pénzügyi intézeteké 19,5 százalék vagy még annál is alacsonyabb. Az intézkedéseket megelőzően a Vencsou (Wenzhou) városában történtek kongatták meg a vészharangot. A banki hitelek szűkössége miatt a város kisvállalkozói magánhitelezők segítségére szorultak, akik esetenként akár 90 százalékos kamatot is kértek a kölcsönadott összegek után. A tartozásukat visszafizetni nem tudó vállalkozók más kiutat nem találva az elmúlt hónapokban tömegesen "menekültek el" a városból. Április óta több mint kilencvenen hagyták el Vencsout, a becslések szerint mintegy 20 milliárd jüan (665,4 milliárd forint) adósságot hagyva maguk mögött.