A novemberi esést folytatva decemberben is jelentősen csökkent a fogyasztói bizalom, jelenleg 18 hónapos mélyponton áll. Továbbra is a kereskedelem a legkevésbé, és az üzleti szolgáltatások a leginkább derűlátó szektor. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 5,3 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,3 százalékkal nőtt az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene éves szinten, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,3 százalékkal bővült.
A nem-élelmiszer kategóriában a bútor-, műszakicikk-üzletekben teljesítettek e legjobban, (+13 százalék y/y). A nem élelmiszer-kiskereskedelemben az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 7,7 százalékkal, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 7,5 százalékkal, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, 4,3 százalékkal, a használtcikk-üzletekben 3,5 százalékkal, valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 1,1 százalékkal nőtt.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 5,7 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,7 százalékkal emelkedett.
Novemberben 1,3 százalékkal bővült a hazai csomagküldő és internetes kereskedelem forgalmának volumene. Az ágazat kiskereskedelmi forgalomból való részesedése 2021 óta csökkenő trendben van, jelenleg 9,8 százalék. Az év utolsó két hónapjában a Black Friday-hez és az ünnepekhez köthető vásárlások növelik ennek a kategóriának a forgalmát, ugyanakkor a Kínából érkező nagy mennyiségű és elaprózódott csomagok komoly fennakadásokat okozhatnak az egyéb csomagok kézbesítésében.
A kereskedelem meghatározó folyamatai
A GKI konjunktúraindexe az idei második félévben folyamatosan esett, decemberre 18 havi mélypontjára csúszott le. A GKI üzleti bizalmi indexe decemberben 1 ponttal csökkent novemberhez képest, így a mutató 39 havi mélypontjára süllyedt. Az ipari bizalmi index 2 ponttal csökkent az előző felméréshez képest, míg az építőiparban, illetve a kereskedők és az üzleti szolgáltatók körében mért indexek csak hibahatáron belül változtak. A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése november után decemberben is sokat romlott, s ezzel e mutató 24 havi mélypontjára esett. Decemberben – három hónapnyi csökkenés után – végre 2 ponttal emelkedni tudott a GKI fogyasztói bizalmi indexe az előző hónaphoz képest. Az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzet megítélése és a következő 12 hónapra vonatkozó kilátás is javult novemberhez képest. Emellett az ország következő egy évben várható gazdasági helyzetére vonatkozó várakozás is kedvezőbb lett.