„Ha valaki bármilyen okból nem ért egyet a követeléssel, például már kifizette vagy elévült a tartozás, esetleg többet kérnek tőle, mint amennyivel tartozik, feltétlen mondjon ellent a határidőn belül egy közjegyzőnél” – hangsúlyozza Szécsényi-Nagy Kristóf, a MOKK jogi ügyvezetője.
Aki átmenetileg nem tud fizetni, az kérelmezheti a részletfizetést, illetve fizetésre halasztást, azaz halasztott fizetést, későbbi teljesítés engedélyezését is kérheti. Ehhez nyilatkoznia kell a vagyoni helyzetéről, hogy mérlegelje a közjegyző: a részleteiben meg tudja fizetni a tőle követelt összeget vagy néhány hónap haladék után erre képes lesz.
Erre azonban kizárólag az ellentmondásra nyitva álló határidőben, azaz a fizetési meghagyás kézhezvételétől számított tizenöt napon belül van lehetőség az ellentmondással egyező módon, azaz szóban bármely közjegyzőnél vagy levélben az eljáró közjegyzőnél, illetve elektronikus iratbeadásra kötelezett személyek esetében a MOKK FMH rendszerén keresztül, elektronikusan.
Elévült tartozást is jogos követelni, az adósnak kell hivatkoznia az elévülésre
Ha egy tartozás elévült, az nem jelenti azt, hogy nem lehet jogosan követelni: egy szolgáltató küldhet fizetési felszólítást, sőt fizetési meghagyás kibocsátását is kérheti a közjegyzőtől, vagy akár még peres eljárást is indíthat. Ilyenkor mindig az adósnak kell hivatkoznia az elévülésre, azt ugyanis sem a sem a közjegyző, sem a bíróság hivatalból nem vizsgálhatja. Ha valaki nem hivatkozik az elévülésre, az olyan, mintha elismerte volna a tartozást.