A fizetési meghagyásos eljárás hatékony és gyors módja annak, hogy pereskedés nélkül hozzájusson harmincmillió forint alatti jogos pénzköveteléséhez az, akinek tartoznak. Bárki kezdeményezhet fizetési meghagyást közjegyzőnél, legyen szó vissza nem fizetett kölcsönről, lejárt számlákról vagy például bérletidíj-tartozásról.
2024-ben 493 562 fizetési meghagyást kezdeményeztek, 17,6 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A kérelmek több mint 99 százaléka tízezer és hárommillió forint közötti követelést takart, és szinte kizárólag jogi személyek, legnagyobb részben követeléskezelők, mobilszolgáltatók és közműcégek indították. Magánszemélyekhez csak az eljárások néhány százaléka köthető.
Fotó: Depositphotos
Míg a fizetési meghagyások száma nőtt, addig az ellentmondások aránya mintegy 3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, az összes követelés 5 és fél százalékát vitatták a címzettek. 2024-ben a fizetési meghagyások 63 százalékában indult végrehajtás a kötelezettek által nem vitatott, jogerőre emelkedett fizetési meghagyások alapján, több mint tíz százalékkal kevesebb esetben, mint 2023-ban.
Aki fizetési meghagyást kap, vegye át és reagáljon
Ha valaki fizetési meghagyást kap, mindenképpen vegye át, annak érdekében, hogy a kézhezvételtől számítva tizenöt napon belül reagálhasson a tartalmára. Ha nem veszi át, akkor a küldeményt a kézbesítés második megkísérlését követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni, így ebben az esetben is jogerőre tud emelkedni.