Újraindulás a boltokban: ebből a pofonból sokáig tart felállni

A ruházati boltok forgalma még egy darabig biztosan nem lesz a régi, ám a fokozatos újranyitáshoz nagy reményeket lehet fűzni.

Április hetedikével ismét felhúzhatták a redőnyt a boltok, az iskolák újranyitása és a távmunka hangsúlyosságának csökkenése pedig forgalomemelkedést hozhat a ruházati üzletekben is, ráadásul a nyár eleji időjárás is hozzájárulhat a vásárlási kedv növekedéséhez.

A forgalom eddig sem volt a csúcson

A ruházati piac érzékenyen reagál arra, hogyha home office időszak, vagy éppen iskolaszünet van, ilyenkor jellemzően szinte azonnal forgalomcsökkenés tapasztalható – a boltzár során is óriási esést regisztráltak, az ilyen típusú üzletek 2020-as forgalma az öt évvel ezelőtti szintre zuhant vissza. A blokkk.com szerint azonban a 2021-es év sem kecsegtet sok jóval:

2015 ... 2019 2020
+12,1% ... +4,9% -24,5%
565 md.ft ... 743 md.ft 561 md.ft
A portál szerint ruhára ugyanakkor többet költünk, mint amit a szakboltok pénztáraiban hagyott pénzünk mutatói jeleznek, hiszen a diszkontokban, hiperekben is lehet vásárolni, és egy magára adó nagyobb szupermarket is kínál legalább egy pár zoknit. A teljes ruházati forgalom a járvány előtt (2019-ben) 970 milliárd forint volt, ez 2020-ra már 830 milliárd forintra bukott vissza, ez összességében 15 százalékos piacvesztés.

(Fotó: Pexels)

Az elmúlt években nem a nyár volt a ruházati piac legerősebb időszaka, júliusban, augusztusban néhány milliárd forinttal még gyengült is a piac a megelőző hónaphoz képest. 2021 ráadásul rosszul indult, hiszen 2020-ban az áprilisi bezuhanást követően a júliust kivéve sohasem érte el a korábbi év szintjét a forgalom.

A heti statisztika szélesebb tevékenységi köröket foglal össze egy-egy mutatóban, de azért ebből is sejthető, hogy 2021 áprilisa (márciusról már van havi statisztika) még messze nem a gyors kilábalás időszaka volt ezen a piacon sem:

heti

monitor

havi bontás

üzlettípusok

változás
TEÁOR

(3 jegy)

TEÁOR

(4 jegy)*

márc 11

április 9

márc 18 április 16 márc 25 ápr 23
egyéb,

máshova

nem sorolt

áru

ruházat, lábbeli bőráru,  illatszer, óra-, ékszer,

használt cikk

-22,7% -29% -20%
KSH, heti monitor, online kasszaadatok (folyóár), előző év azonos időszakához képest, hagyományos boltok (webáruház nélkül), TEÁOR 3 (heti) és 4 számjegyű (havi) bontások

*/: ruházat, lábbeli,  bőráru, (gyógyszer), gyógyászati termék, illatszer, dísznövény, állateledel, óra-, ékszer, foto-, optika, ajándékozási cikk, műtárgy, használt cikk

Pedig ha valamiben, akkor korlátozásokban gazdag időszak volt 2020 márciusa és áprilisa, amitől nem sokkal maradtak el a 2021-es esztendő hónapjai, melyek ráadásul még részben fedték is egymást, ami a statisztikában sokat számít az összehasonlításban:

Azzal kapcsolatban, hogy mi történhetett 2021 áprilisában és mi várható májusban a ruházati üzletek piacán, óvatosan becsülve nagyságrendjét 50 milliárd forint körüli piacfelfutással számolhatunk – írja a blokkk.com.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo