Újabb jelentős iparingatlan- és raktárberuházások várhatók

A fejlesztések eredményeként idén tovább nő az ún. vegyes funkciójú üzleti parkok területkínálata, a hasonló beruházások helyszínei pedig folyamatosan áttevődnek a városközponttól kijjebb eső, autópályákat körülvevő területekre. Az építési kedv növekedésével az év végéig mintegy 120 ezer négyzetméter újabb ilyen létesítményt adnak át, ám az erősödő kínálat ellenére sem várható a bérleti díjak középtávú jelentős mérséklődése. – derül ki a DTZ Hungary Kft. január végén közzétett piacelemzéséből.

Az ipari ingatlanok piacán az igazi nagy áttörést Budapesten és agglomerációjában a 2000. év hozta, amikor is több ipariingatlan-beruházás kezdődött el. A „felfutás” jelentőségét a DTZ szakemberei azért hangsúlyozzák, mivel a piac e részterületének fejlődési üteme korábban jócskán elmaradt úgy az iroda-, mint a lakásszegmensétől. A felgyorsult fejlesztések eredményeként két év óta sorra épülnek a nyugati színvonalú szolgáltatásokkal kiépített vegyes funkciójú, korszerű létesítmények, melyek első osztályú iroda- és raktárterületeiket elsősorban a könnyűipari, logisztikai és kereskedelmi, raktározási tevékenységet folytató cégek számára kínálják.

Célterületek
A legkedveltebb hasonló beruházói célterületek között – a korábbi fővárosi „átmeneti zóna” (III. XIII. IX. és XI. kerületek) mellett – ma már Budaörsről kifelé haladva, egyre inkább az M1-M7-es autópályák és az M0-s körgyűrű által bezárt háromszöget, valamint a főváros déli oldalát, az M0-M5-ös vonalát találjuk az első helyen. A fejlesztési terület változása elsősorban annak tudható be, hogy a főutak és autópályák környezetében lévő telkek közműellátottsága – mivel a közeli kisvárosokba, falvakba betelepült cégek sok esetben kiépítették a gerinc-hálózatokat -- jelentősen javult az utóbbi években. Ugyanakkor a főváros agglomerációjában fekvő települések önkormányzatai (mint például Biatorbágy, Törökbálint, Vecsés stb.) Budapestnél jóval rugalmasabbak, gyorsabbak az érintett telkek „megfelelő” övezeti besorolásakor, valamint az építési engedélyek kiadásakor. Ez pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy csak ritkán fordul elő 9-12 hónapnál hosszabb engedélyezési időtartam. – állítják a cég elemzői.

Üzleti parkok
Az élénkülő fejlesztési-beruházói kedv hatására az „üzleti parkokban” kínált új építésű területek aránya az elmúlt év végére már meghaladta a 110 ezer négyzetmétert, idén decemberre pedig újabb 120 ezer négyzetméter hasonló bérelhető terület átadását tervezik. A befejezett objektumok között található a Rozália Park Logisztikai Központ, a Hungária Informatikai és Logisztikai Központ, míg további bővítés előtt áll az M1 Business Park, a Harbor Park, az Airport Business Park, valamint West a Gate Business Park, a Prologis Park kialakítását pedig idén fejezik be. A kereslettel kapcsolatban az elemzők megjegyzik: a jelenlegi bizonytalanság ellenére – amely abból adódik, hogy 2000. előttről nincs igazán piaci múltja ezeknek az összetett funkciójú létesítményeknek – érezhetően egyre nagyobb igény jelentkezik e komplexumok iránt, és mind nagyobb területeket lehet majd bérbeadni. Alátámasztja ezt az a tény, hogy amíg 2000-ben csupán 30 ezer négyzetméter, addig tavaly októberig 50 ezer négyzetméter hasonló új terület talált bérlőre (ez utóbbi jórészt egybeesett a felépített ingatlanállománnyal), a cég becslése szerint jelenleg pedig mintegy 60 ezer négyzetméter terület iránt van aktív kereslet.

Kiegyenlítődik a piac
Így, bár az elkövetkező esztendőkben – hasonlóan az irodapiachoz – esetleges túlkínálat alakulhat ki ezen a területen is, azonban hosszabb távon, mivel az építkezések üteme „egészséges” párhuzamban áll a növekvő, becsült bérlői igényekkel, kiegyenlítődik e részpiac, aminek eredményeként nem várható a bérleti díjak számottevő mérséklődése. Jelenlegi mértékük átlag 5-6 euró/négyzetméter/hó körül mozog, amely – például az előbérleti szerződések alapján épülő létesítmények esetében -- a bérleti időtartam, a bérelt terület és kialakítás függvényében havi 4-5 euró/négyzetméterre csökkenhet.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo