Az alacsonyabb kereslet ugyanakkor egyelőre nem látszik a lakásárak növekedési ütemében, jóllehet Budapesten már a mostani csúcsához közelíthet az áremelkedési dinamika.
“A fővárosban minden jel arra utal, hogy az év második felében nagyot fog lassulni az áremelkedés üteme. Áprilisban 21,4, májusban 21,9, júniusban 22,9 százalékos volt az előző év azonos hónapjaihoz képest a drágulás, ami enyhe gyorsulást jelent ugyan, de korántsem akkorát, mint az év első hónapjaiban” – tette hozzá Futó Péter.
Fotó: Depositphotos
Vidéken azonban a lakásáremelkedés tetőzésének nincs jele, országosan még mindig dinamikus a drágulás, vagyis a hirtelen megugró budapesti árakat most a vidéki lakásárak is üldözőbe vették. A második negyedévben júniusban emelkedtek legnagyobb ütemben országosan az átlagos négyzetméterárak (15,2 százalék).
Árcsökkentéssel reagálnak az eladók a visszaesett keresletre
Azok a hirdetők, akik felismerték, hogy a nagyon magas kezdeti hirdetési árak miatt is lassul a kereslet, nagyobb mértékben csökkentettek a hirdetési árakon – derül ki a zenga.hu adataiból.
Míg az első negyedévben az árat csökkentők átlagosan 3,7 százalékkal adták volna olcsóbban ingatlanjukat az eredeti árhoz képest, addig a második negyedévben már 6,4 százalékkal. Az áremeléseknél az első negyedéves 7,5 százalék pedig 4,4 százalékra csökkent.
“Bár a hirdetési időszak során árat csökkentők aránya mindkét negyedévben hasonlóan alakult, az árat emelőké drasztikusan visszaesett, ami arra utal, hogy az év hátralevő részében egyre kevesebben bíznak a piac töretlen szárnyalásában” – emelte ki a zenga.hu elemzési vezetője.