A rekord drágulást hozó első félév és bő évtizedes rekord újépítést hozó harmadik negyedév után tavaly év végére erőteljesen lefékezett a lakáspiac.
„A kilenc éve tartó folyamatos és meredek áremelkedés után 2022-ben megérkezett az a korrekció, amit már 2020 óta várunk” – összegezte az elmúlt évet Valkó Dávid vezető elemző az OTP Ingatlanpont és OTP Pénzügyi Pont évindító sajtó-háttérbeszélgetésén, hozzátéve, hogy „ugyanakkor a visszaesések általában rövidebb ideig tartanak, és az áresés is csekélyebb, mint amekkora az azt megelőző emelkedés volt”.
Az előzetesen elérhető adatok alapján éves szinten 2022-ben 10-15 százalék forgalmi visszaesés valószínűsíthető, amit az idén további csökkenés követhet, ugyanakkor megvan rá az esély, hogy 2023 legyen a „mélypont”. Az, hogy ezt követően már felfelé mozdul el a piac vagy még stagnálni fog, egyelőre megjósolhatatlan.
Az árak tekintetében 2022 teljes évet még valószínűleg országos reálár-növekedés fogja jellemezni, a legkisebb arányút ugyanakkor a községekben és Pest megyében. Ez jelezheti a területi preferenciák ismételt megváltozását, azaz elsősorban a rezsi- és általános drágulás hatására lecsenghet a Coviddal erőre kapott agglomerációs, vidéki kiköltözési hullám és ismét nagyobb súlyt kaphat a főváros, illetve a kislakások.
„Nincs jele annak, hogy a 2008-2013 időszakhoz hasonló mélységű és hosszúságú válság alakuljon ki a lakáspiacon, amit az is alátámaszt, hogy az otthonteremtési támogatások jelentős része idén is elérhető marad. A korábbinál szegmentáltabb piaci működés mellett pedig azt is valószínűsíthetjük, hogy a vevői alkulehetőségek bővülésével jó üzleteket is ki lehet majd kifogni” – foglalta össze az idei évvel kapcsolatos várakozásait Valkó Dávid.