A 2019-es indulásakor a Magyar Állampapír Pluszt (MÁP+) szuperállampapírnak is szokás volt nevezni, köszönhetően annak, hogy az akkori kamatkörnyezetben az 5 éves futamidőre kínált évi 4,95 százalékos átlagos hozam (EHM) kifejezetten jónak számított. Az infláció emelkedésével és a gazdasági környezet átalakulásával ez a hozamígéret azonban igencsak devalválódott az elmúlt években.
Éppen ezért a MÁP Plusz ráncfelvarráson esett át, a kamatot érdemben megemelték. A 2024. június 3-tól elérhető N2029/M1 sorozatú MÁP+ kamata fix, ugyanakkor az idő előrehaladtával lépcsőzetesen emelkedik:
- 1. év: 6,25 százalék (az első év elnyújtott, ezért a tényleges kamat 6,64 százalék)
- 2. év: 6,50 százalék
- 3. év: 6,75 százalék
- 4. év: 7,00 százalék
- 5. év: 7,25 százalék
Ha lejáratig megtartjuk a papírt, akkor az éves átlagos hozam 6,73 százalék lesz. A Bankmonitor szakértői arra voltak kíváncsiak, hogy mit is jelent ez a hozam 10 millió Ft befektetésekor.
Amennyiben induláskor befektetünk 10 millió forintot, a papírt pedig lejáratig megtartjuk, akkor összességében 2029. június végén 13,9 millió forintunk lenne. A régi MÁP Plusz 5 év alatt ennél 1,2 millió forinttal kisebb, 12,7 millió forint hozamot termel csak. A megújult MÁP Plusz tehát érdemben kedvezőbb a réginél, de vajon a többi lakossági állampapírt is megveri? Újra elnyeri a szuperállampapír státuszt?
Éven belüli befektetés: nagyon lényeges a pontos időtáv
Az új MÁP Plusz kiszállási költsége még nem ismert, de a korábbi tapasztalat alapján a nem kamatfordulókor történő eladás díja 0,5 százalék lehet. (A kiszállási költség a többi lakossági állampapír esetében 1 százalék szokott lenni.)