Tényleg bent ragadhat az 500 milliárd?

A következő időszak legfontosabb munkája, hogy a Magyarország és a brüsszeli döntéshozók közötti jogvita a lehető legkisebb sérelemmel lezáruljon - hangsúlyozta Csepreghy Nándor fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csepreghy Nándor Kép:PP

Csepreghy szerint valós a veszélye annak, hogy 500 milliárd forint uniós pénz "bentragadhat" a jogvita miatt. A helyettes államtitkár kifejtette: az elmúlt három évben sikerült elérni, hogy az európai uniós fejlesztési források lehívását felgyorsítsák, viszont a periódus végéhez közeledve újabb és újabb problémákkal kell megküzdeni.

A 15 magyar operatív programból 13-at az Európai Unió nem finanszíroz a jogvitás helyzet rendezéséig. Technikailag ez azt jelenti, hogy a vitás helyzet rendezését követően ezeket a számlákat visszamenőlegesen is kifizetik teljesen, vagy korrekcióval, részlegesen. Utóbbi esetben a fennmaradó összeget továbbra is a magyar költségvetés finanszírozza.

Csepreghy Nándor példaként kiemelte: a bizottság legfontosabb problémája, hogy az építési beruházásoknál a magyar közbeszerzések esetében előírták a magyar mérnökkamarai tagságot, illetve a magyar nyelv tárgyalási szintű ismeretét. El lehet gondolkodni azon, hogy ez mennyire súlyos minőségű probléma, mert erre hivatkozva függesztette fel a bizottság az operatív programokat, így a nagy útépítéseket, a infrastrukturális beruházásokat, köztük a szennyvíztisztítók, illetve az egészséges ivóvízhez szükséges beruházásokat. Az államtitkár szerint a bizottság ezt megelőzően hat évig nem kifogásolta ezt az eljárást, az auditokon átmentek a magyar projektek, ezért véleménye szerint kizárólag szakmai alapon "nehezen értelmezhető" a bizottság ellenérve.Folyik az egyeztetés Magyarország és az Európai Bizottság között arról, hogy mit kell tenni. Magyarország február elsejétől a magyar mérnöki kamarai tagságot csak azoktól az ajánlattevőktől kéri, amelyek ténylegesen megnyerték a közbeszerzést. Egyetlen fejlesztés sem áll meg a vitás helyzet miatt, a programokat 2017 végéig kell lezárni, addig biztosan feloldják a problémát, bár jobban szeretnék viták nélkül működtetni fejlesztéseket - tette hozzá.

Miről is van szó?
Az uniós pályázatok kifizetésének normális rendje szerint, ha valaki elnyer egy összeget egy bizonyos projektre, akkor annak előre haladtával nyújtja be a számlákat az NFÜ-höz, amely a Magyar Államkincstárból fizeti ki azokat a pályázónak. Ezeket a kifizetéseket Brüsszel nagyobb tételenként, utólag utalja vissza a magyar államnak. A kifizetések felfüggesztése valóban nem egyedi eset, az Unió jellemzően használja ezt a "fegyelmező" módszert, ha valamilyen típushibát észlel a pályázati folyamatban, ez azonban általában nem szokott nyilvánosságra kerülni, a kormányok és Bizottság általában zárt ajtók mögött rendezi a problémákat.
Megjegyezte: az Európai Unió egészét tekintve több mint 500 operatív program működik, ebből 250-nél is több van felfüggesztve.A helyettes államtitkár elmondta, hogy 2010 óta Magyarország jelentős eredményeket ért el az uniós források felhasználásában, előtte heti átlagban 10 milliárd forintot fizetett ki az intézményrendszer, jelenleg havonta 100 milliárd forint ez az összeg, ami nagyságrendi változás. A további gyorsítás célja a rendelkezésre álló keretek felhasználása, amihez a jelenlegi kifizetési szintet tartani kell. Számtalan egyszerűsítést kell alkalmazni a fejlesztések végrehajtási oldalán, illetve nyár végén, ősz elején a szabad forrásként jelenlévő 500 milliárd forint kihelyezését be kell fejezni. A fejlesztési ügynökségnek a projektek végrehajtását kell segíteni, ami egyszerűsített elszámolást, az adott helyzethez való gyorsabb alkalmazkodást jelenthet - mondta Csepreghy Nándor.

Lázár János szerint intézkedéseket kell hozni a probléma megoldására. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget augusztus egytől irányító kormánybiztos azt kérte, hogy augusztus 14-én legyen kormányülés, és ezen tárgyalják meg a Brüsszel által kifogásolt területek ügyét, és a szükséges lépéseket. Javasolni fogja, amelyik tárcánál forrásvesztés következik be, azonos összegű legyen 2014-ben a minisztérium költségvetésének csökkentése.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo