"A külföldi devizában több ezer milliárd forint értékben eladósodott magyar háztartások törlesztési terheinek növekedése, a hazai fizetőeszköz árfolyamában júniusban bekövetkezett 4-5%-os árfolyamgyengülés hatására eléri a havi kétmilliárd forintos nagyságrendet" - véli Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője. Szerinte ugyanez az összeg a tegnapi árfolyammozgások következményeként egymilliárd forintra tehető.
"A június eleji szerencsétlen, kormányhoz közeli kommunikáció, a rosszabbra fordult nemzetközi klíma és az EU-IMF párossal félbeszakadt mostani tárgyalások sem tettek jót a forinthozamoknak, mindezen tényezők legalább 100 bázispontos hozamemelkedést okoztak az éven túli lejáratokon" - magyarázta a szakember. Bár a további gyengülés sem elképzelhetetlen, katasztrófára azért nem számít Vizkelety, mert mint mondta „hiába igen tekintélyes az összeg, a hangsúly a tartósságon van. Ám bízunk abban, hogy a problémák 2-3 hónapos időtávon rendeződhetnek."
Az ország egyelőre stabil
Bár néhány külföldi szakértő már a bedőléstől félti Magyarországot, Vizkelety Péter ezt jókora túlzásnak nevezte. „A fontosabb mutatókból azt olvassuk ki, hogy extrém esetben, ha például a következő egy évben nettó értelemben nem tudna Magyarország piaci forráshoz jutni, akkor sem kerülnénk csőd közeli helyzetbe. Magyarország kellő fegyelmezettség mellett képes magát finanszírozni, az átmeneti nehézségek esetére pedig rendelkezik megfelelő tartalékokkal."
Mit szól az IMF-kormány tárgyalások megszakításához?