Mint ismert, a válság a magyar pénzintézeteket sem hagyta érintetlenül. December végén több bank is bejelentette, hogy - ha kismértékben is, de - leépítésekbe kezd: az OTP a bankcsoporthoz tartozó két cégénél összesen 59, a Merkantil Bank 50, a Raiffeisen Lízing pedig 120 dolgozót menesztett, nem beszélve a CIB Lízingről és a K&H Lízingről, amelyek az akkori hírek szerint szintén elbocsátásokra kényszerültek. A legnagyobb arányú létszámleépítést azonban a Santander Consumer Finance Zrt. jelentette be. A magyar piacon 1998 óta jelenlévő spanyol, főként gépjármű-finanszírozással, és ehhez kapcsolódó hitelfedezeti biztosítással foglalkozó cég lényegében teljesen megszüntette magyarországi tevékenységét.
Kinek van esélye?
A gazdasági válság a munkaerő-közvetítő és -kölcsönző cégeket sem kerülte el, bár ez természetesen attól is függ, hogy az adott személyzeti tanácsadó cég milyen gazdasági területre vagy szegmensre, illetve milyen HR-szolgáltatásra specializálódott. Egy fizikai munkaerő-kölcsönzésre szakosodott vállalatot például valószínűleg érzékenyebben érint a kialakult gazdasági helyzet, mint egy fejvadász céget. "A Randstad Hungary Kft.-nél az elmúlt hónapok tapasztalata alapján elmondható, hogy pénzügyi és számviteli szakemberekre továbbra is van kereslet" - árulta el a HR Portálnak Faragó Zsuzsanna, a cég HR menedzsere. A számviteli pozíciók terén elsősorban a könyvelők, főkönyvelők, valamint bérszámfejtők tudnak továbbra is viszonylag könnyen munkát találni, illetve váltani. A pénzügy világában azonban összetettebb helyzet mutatkozik: míg például a hitelezéssel kapcsolatos munkalehetőségek leszűkültek, addig más területeken, mint például az elemzéssel vagy a kontrollinggal kapcsolatos pozíciókra továbbra is nagy az igény. Összegzésül elmondható, hogy azok a munkavállalók számíthatnak több munkalehetőségre, akik nemcsak egy bizonyos részfolyamat specialistái, hanem sokkal átfogóbb, szélesebb körű tapasztalattal rendelkeznek - tette hozzá a szakember.
Azt azonban nekik is figyelembe kell venniük, hogy a pénzügyi, számviteli pozíciók esetében a megszokott piaci bérszinthez képest alacsonyabb összeggel kell beérniük, legalábbis a Randstad ezt tapasztalja a megbízói részéről. "Ezelőtt egy kiemelkedő jelölt megnyerése érdekében rugalmasabbak voltak a cégek a bértárgyalások során, most inkább a munkakeresőknek kell alkalmazkodni a lehetőségekhez. Ugyanakkor a jelöltek is egyre nagyobb megértést tanúsítanak a cégek által kínált fizetések elfogadásával, mivel a biztonságra törekszenek" - fogalmazott Faragó Zsuzsanna.
A Randstad HR menedzsere hangsúlyozta, hogy a pénzintézetek többsége még kivár, bővülési tervekről egyelőre nem esik szó, inkább nyitottságot tapasztalnak a piacra kikerült nagyszámú kiváló tudással rendelkező szakember felvétele iránt. "A jelen gazdasági válság további alakulásával kapcsolatban úgy gondoljuk, hogy a közelgő hónapokban is számítani lehet további elbocsátásokra, ebből adódóan a 2009-es év a legtöbb piaci szereplő számára nagy kihívást jelent" - vetítette előre a szakember. Különösen - folytatta -, mivel a kiszámíthatatlan piaci helyzetnek köszönhetően még mindig óvakodnak a cégek az új munkaerő-felvételtől, ezért nagy valószínűséggel ugyanazt a színvonalú és mennyiségű munkát kevesebb dolgozóval fogják majd ellátni. "Ebben az esetben jó megoldásként szolgálhat a munkaerő-kölcsönzés, amely nem az igénybevevő cég bérköltségét terheli, ugyanakkor növelheti ezáltal annak kapacitásait, arról nem is beszélve, hogy az ezzel járó munkaügyi adminisztráció és kockázat nem a cégre, hanem a kölcsönbeadóra fog hárulni" - magyarázta a HR menedzser, aki szerint akár csak néhány hónapos időszakra szóló kölcsönzési szolgáltatás is megoldást nyújthat mind a cég, mind a munkavállaló számára.
Teljes cikk a HR Portálon.