A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője 357 milliárd forintot mutat. Az egyes kategóriák esetében vegyes a kép, de érdemes kiemelni a hazai pénzpiaci alapokat, de legfőképpen a rövid lejáratú kötvényalapokat, ahol az értékesítések domináltak, ahogy azt már megszokhattuk a korábbi hónapok folyamán. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 2,7 százalékkal növekedett az év utolsó hónapjában. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 9.290 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A decemberi hírlevélben nem kerülhetjük el, hogy az egész évről ne szóljunk. A 2022-es évet tekintve 18,3 százalékkal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, de a kategóriákon belüli átrendeződés ettől sokkal szembetűnőbb. Százalékban kifejezve a két szélsőséges eset a pénzpiaci alapok és a származtatott alapok. Előbbi esetében éves szinten 986 százalékkal nőtt a vagyon, utóbbi esetében 57 százalékkal csökkent.
A pénzpiaci alapok életútja igen mozgalmas, hiszen volt legnagyobb kategória, majd marginalizálódott és a legkisebb kategória lett. Az elmúlt év folyamán azonban három kategóriát is magamögé utasított.
Bár egy éve még csak a harmadik legnagyobb kategória volt a kötvényalapok kategóriája, de 2022. augusztusától már a legnagyobb vagyonú kategória címmel büszkélkedhet. Ez főképpen a májusban kezdődött és egyre dinamikusabb tőkebeáramlással magyarázható. Az év végi szint 2.617 Mrd forint lett. Második legnagyobb kategória 1.748 milliárdos vagyonnal az ingatlanalapok; míg a harmadik legnagyobb a vegyes alapok 1.666 milliárddal.