Idén július 1-jétől és jövő év január 1-jétől is több adóváltozás lépett/lép életbe. A HR Portal ennek megfelelően elkészítette bérkalkulátorait, így mindenki kiszámolhatja az idei, július 1-jétől illetve a jövő évi módosításokat követően érvényes havi nettó keresetét. A számításhoz kattintson ide.
Mint ismert, július 1-jétől a minimálbér kétszereséig valamennyi vállalkozás számára 5 százalékponttal, 32-ről 27 százalékra csökkent a munkáltatói járulék. A munkáltatói járulékcsökkentéssel összhangban a vállalkozói járulék is csökkent 1,5 százalékponttal: júliustól a korábbi 4 helyett 2,5 százalékot kell befizetni, szintén a minimálbér kétszereséig. A személyi jövedelemadó (szja) alsó sávhatára január 1-jéig visszamenőleg 1,7 millió forintról 1,9 millió forintra emelkedett.
Az szja változások
Az szja adókulcsok és az adójóváírás szabályai idén nem módosulnak, így a legalább havi bruttó 159 ezer forintot keresőknek havonta 3 ezer, éves szinten pedig 36 ezer forinttal több marad a zsebében. Az átlagbért kereső munkavállaló fizetése a korábbi nettó 122.215 forint helyett júliustól nettó 125.215 forint lesz.
Jövőre a személyi jövedelemadó alsó sávhatára 5 millió forintra emelkedik. Az szja kulcsa 5 millió forintig 17 százalék, afelett pedig 32 százalék, 2011-től viszont 15 millió forintig 17 százalék, afelett pedig 32 százaléka lesz.
Nem bevétel az ingyen bérlet
A természetbeni juttatások közül a munkaadónak 25 százalék adót kell fizetnie a következők után: üdülési csekk, vagy a munkaadó üdülőjében kapott szolgáltatás után a minimálbérig, a meleg étkezési jegy után havi 18 ezer forintig, az iskolarendszerű képzés költségének átvállalt része után a minimálbér két és félszereséig, az iskolakezdési támogatás után pedig a minimálbér 30 százalékáig, további a helyi utazási bérlet után.
Ugyancsak 25 százalékos adó terheli majd az önkéntes nyugdíjpénztárba történt munkaadói befizetést a minimálbér feléig, az önkéntes egészségpénztárba pedig a minimálbér 30 százalékáig. Nem számít bevételnek az utazási bérlet és jegy térítése, továbbá a saját járművel történő munkába járás költségtérítése sem. Ez utóbbit azonban csak kilométerenként 9 forintig nem kell bevételnek tekinteni, és a magánszemély költséget sem számolhat el a kocsira.