A magyar helyhatóságok gazdálkodása nagy mértékben függ a központi költségvetéstől, ezért önkormányzat nem kaphat jobb minősítést a mindenkori állami besorolásnál. A hitelminősítő intézet mindemellett értékelésében kiemelte, hogy a gazdasági válság ellenére a főváros pénzügyi teljesítménye megnyugtató, "prudens (óvatos, körültekintő) az adósság- és készpénz-menedzsment, jó a tervezés és megfelelő a likviditás".
Pozitívumként értékelték, hogy a város adósságállományának 59 százaléka államilag garantált, s a városvezetés elkötelezett abban, hogy az adósságállomány növekedését alacsony szinten tartsa. A minősítő kiemelte azt is, hogy Budapest működési eredménye - a működési bevételek és kiadások különbözete - 2009-ben 15,9 százalékos volt, miközben a gazdasági válság következtében 4,8 százalékkal csökkentek a működési bevételek.
Vannak negatívumok is
A pozitív tényezők mellett azonban a jelentés felhívja a figyelmet bizonyos kockázatokra is, például arra, hogy Budapest is ki van téve az országban tapasztalható gazdasági válság negatív hatásainak, miközben a helyi önkormányzati szabályozásból következően hiányzik a pénzügyi rugalmasság.
Nyáry Krisztián közölte, hogy a hitelminősítő továbbra is kockázati tényezőként említi a BKV finanszírozását érintő nehézségeket.
A cégek már kevésbé stabilak
Az elmúlt félévben szinte folyamatosan 50 százalék körüli értéket ért el a kockázatosnak minősített magyar cégek aránya, ezen belül évvégén tetőztek az értékek, állítja Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója. „Az értékek észrevehetően meghaladják a régiós átlagot, és a közép-kelet-európai régióban csak Románia előzi meg Magyarországot" Januárban ugyan nagyon halvány javulás mutatkozik, de ez egyfelől pillanatnyi kép, másfelől nem kumulált számokról van szó, hiszen minden hónapban más cégeket vizsgálnak, ezért a vizsgálat sajátosságai is okozhatják az eltérést. De a trendet ezek az adatok mindenképpen megbízhatóan jelzik, állítja Dercze. A távolabbi kilátásokat viszont ronthatja, hogy a gyenge 2009-es eredmények csak 2010 tavaszának végén jelennek meg a jelentésekben és így a minősítésekben is.
A Dun and Bradstreet Hungária Kft. (DB) kockázatkezelési szakértő elemzésében azt állítja, hogy az idei évben újabb csúcsra kerülhet a magyar vállalatok fizetésképtelensége, azonban a cégek minősítésének romlási üteme már lelassult. A DB szerint idén a legkockázatosabb iparág az építőipar és a szállítmányozás mellett a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és a bútorgyártás lesz, míg a legkisebb kockázatot a humán-egészségügyi, szociális ellátás szektorban működő vállalatok képviselnek.