Sok minden múlik most a magyar kormányon

Magyarország rendre a térségbeli növekedési átlag alatt teljesít, a növekedés egyetlen forrását a kivitel jelenti, ráadásul a belső fogyasztás és a beruházás is gyenge, így a legnagyobb kihívást a növekedés jelenti a magyar gazdaság számára. Ezen kívül a stabilitásra kell összpontosítania, amihez kellően összehangolt költségvetési kiigazításokra van szükség, hogy a gazdaság ne lassuljon tovább.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Irina Ivascsenko budapesti irodájában
Fotó: MTI

A magyar gazdaságpolitikának a stabilitásra és a növekedésre kell összpontosítania - mondta Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi képviseletvezetője a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) csütörtöki budapesti rendezvényén. A képviseletvezető szerint a megfelelő kiigazítás segíthet a fenntartható költségvetési politika kialakításában és a növekedés beindításában. Ivascsenko hangsúlyozta: ahhoz, hogy a kiigazítás ne fékezze túlságosan a gazdasági növekedést, a költségvetés bevételi és kiadási oldalait érintő intézkedések megfelelő összetételére van szükség. Javítani kell Magyarország befektetői megítélésén is, hangsúlyozta Irina Ivascsenko, így a különadók kivonása, a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának növelése, valamint a magánjogi szerződések szentségének biztosítása érdekében is intézkedések szükségesek. A monetáris politikát az IMF magyarországi képviselője megfelelően óvatosnak nevezte.

A költségvetést terhelik
A Malév leállására vonatkozó kérdésre válaszolva Irina Ivascsenko kijelentette: az IMF nem tesz úgy, mintha szakértő lenne a közlekedési vállalatok hatékonyságának javításában. Hozzátette ugyanakkor, hogy figyelnek az olyan társaságokra, mint amilyen a BKV, a MÁV vagy immár a Malév is, mivel ezek jelentősen megterhelik a költségvetést.

A legnagyobb kihívást a növekedés jelenti a magyar gazdaság számára, ami mind rövid, mind közép- és hosszú távon gondot jelent. Hozzátette: Magyarország rendre a térségbeli növekedési átlag alatt teljesít, a kivitel jelenti a növekedés egyetlen forrását, ráadásul a belső fogyasztás és a beruházás is gyenge. Ivascsenko emlékeztetett rá: az IMF 0,3 százalékos magyar GDP-növekedésre számít az idén, de figyelmeztetett arra, hogy a szervezet ronthat ezen a prognózison, mivel az kedvező euróövezeti forgatókönyv alapján született. Kérdésre válaszolva elmondta: a növekedési kilátások változtatásán napjainkban is dolgozik a nemzetközi szervezet, így kitérő választ adott arra, hogy az IMF mennyivel csökkenthet Magyarország növekedési prognózisán.

A különadók kivonása,
a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának növelése és a magánjogi szerződések szentségének biztosítása érdekében lépéseket kell tenni.

A tőkekivonás és a hitelállomány csökkentése nincs jó hatással a rövid távú gazdasági növekedésre, mondta a szakember, a kelet-közép-európai térség pedig különösen ki van téve a bankok tőkekivonásának és az eszközleépítésnek. Az IMF képviseletvezetője szerint a határokon átívelő térségbeli bankok elsősorban a szabályozás miatt építik le eszközállományukat. Megjegyezte ugyanakkor, hogy „a régió még nincs abban a szakaszban, amikor azt lehet mondani, hogy elvégeztünk minden takarítást, és készen állunk a továbblépésre".

Kifejtette: az IMF által a térségbeli államoknak nyújtott pénzügyi támogatás a szükséges átalakítások végrehajtását segíti. Emlékeztetett: Magyarország 2008-ban az európai államok közül elsőként részesült a jelenlegi válságban pénzügyi támogatásban. A közel 12 milliárd eurós készenléti megállapodásból 9 milliárd eurót hívott le Magyarország - tette hozzá. Irina Ivascsenko szerint az IMF támogatásában részesült kelet-közép-európai államok feladata nem volt könnyű, de a végrehajtott kiigazításokkal sikerült elkerülni a fizetőeszközök jelentős leértékelését, a nagy államcsődöket, a bankválságokat.

A Nemzetközi Valutaalap folyamatos párbeszédet folytat a magyar kormánnyal, mondta Irina Ivascsenko, és több javaslatát is nyilvánosságra hozta a január végi országjelentésben. A képviseletvezető egyúttal hangsúlyozta: most sok minden múlik most a magyar kormányon.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo