Júniusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint mindössze 1,7, naptárhatástól megtisztítva 2,6 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest, viszont az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal mérséklődött, így nem következett be a várt fordulat a kiskereskedelmi adatokban.
Kiskereskedelmi forgalom, reálbér és fogyasztói bizalom
Az alágazatokat vizsgálva az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3,2, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,5 százalékkal nőtt az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakihoz képest.
A mostani adat megerősít bennünket abban, hogy a fogyasztói óvatosság még mindig jelen van a gazdaságban, a kiskereskedelmi forgalom visszaépülése lassú folyamat.
2024. első felévét vizsgálva naptárhatástól megtisztítva, a kiskereskedelem forgalmának volumene 2,7 százalékkal emelkedett 2023 első félévéhez képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 1,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,1 százalékkal nőtt.
A fogyasztói bizalom júliusban hibahatáron belül csökkent, ezzel március óta lényegében stagnál. Az élelmiszerárak júniusban 1,1 százalékkal emelkedtek éves alapon, májushoz képest 0,3 százalékkal csökkentek. Jelenleg nem várható az élelmiszerinfláció jelentős emelkedése, így drágulás alacsony szinten való stabilizálódása tovább enyhítheti a fogyasztók óvatosságát.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 3,2 százalékkal bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,1, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,4 százalékkal növekedett.