Vasárnap tartották a brit kilépésről szóló tárgyalások egyik utolsó körét, de úgy tűnik, nem kerültek közelebb a felek a megegyezéshez. Michel Barnier uniós brexit-ügyi főtárgyaló a Twitteren azt írta, „intenzív erőfeszítések ellenére még mindig nyitottak kulcsfontosságú kérdések”.
Egyre valószínűtlenebb a megegyezés
A brit kilépésről szóló EU-s törvény március 29-én lép életbe, ezelőtt azonban még az EU-nak és a brit parlamentnek is el kéne fogadnia az új viszonyról szóló egyezményt. Egyelőre úgy tűnik, egyik sem tartja elfogadhatónak Theresa May társulásról szóló tervét.
Michel Barnier elmondása szerint a legkényesebb kérdés továbbra is Írország és Nagy-Britannia közötti határ ellenőrzésének ügye, ahol egyik fél sem hajlandó engedni az álláspontjából. Theresa May egyik feltétele az EU-val szemben, hogy (felbontva az 1998-as nagypénteki egyezményt) az Egyesült Királyság visszaállíthassa a határellenőrzést Észak-Írország és az Ír Köztársaság között. Az EU, különösen Írország ezt elfogadhatatlannak tartja.
A 22-es csapdája
Az EU számára további probléma, hogy Theresa May társulásról szóló terve, amit a brit delegáció tárgyalási alapként kezel, egyelőre csak a miniszterelnök saját ötletének tekinthető, nem hivatalos állami irányvonalnak. A tervet még el kellene fogadnia a brit parlamentnek is, és nem garantált, hogy az átmegy majd a törvényhozáson. A legnagyobb ellenzéki frakciót adó Munkáspárt korábban bejelentette, hogy nem támogatják May tervét, sőt, új népszavazást támogatnának, megpróbálnák visszafordítani a kilépés folyamatát.
A kormányzó konzervatívok közül sem támogatja mindenki a megállapodást, a mérleg nyelve így a toryk koalíciós partnere, az északír protestánsokat képviselő unionista párt lehet – ők azonban csak az ír határ lezárása esetén támogatják a kormányt, ami viszont az EU-fél számára elfogadhatatlan.