jobb szélen Herman Van Rampuy és José Manuel Barroso
Fotó: Európai Tanács
Az európai uniós tagországok állam- és kormányfői szerint a gazdasági növekedés javítása érdekében a tagállamoknak gyorsabb tempóban kell haladniuk az évtized végéig szóló versenyképességi és munkahely-teremtési program, az EU 2020 közösen kitűzött céljainak teljesítésével, és fokozniuk kell erőfeszítéseiket a szükségesnek látott reformok végrehajtása érdekében is.
a piacok „büntetni” fogják az EU-t.
Herman Van Rompuy, aki a következő két és fél évben is betölti a tanács elnöki tisztét, az ülést lezáró sajtótájékoztatón hangoztatta, hogy az előző találkozókkal ellentétben most nem elsősorban a közvetlen válságkezelés, hanem a növekedés ösztönzése állt az uniós kormányfői értekezlet középpontjában. Ő is hozzátette ugyanakkor, hogy ha a tagállamok nem tartanak ki államháztartási célkitűzéseik következetessége mellett, a piacok „büntetni" fogják az EU-t.
A tagországoknak
figyelembe kell venni
a Bizottság iránymutatásait
Júniusban az EU országspecifikus ajánlásokat is kidolgoz az egyes tagállamoknál szükségesnek látott reformok azonosítására.
Elfogadták a tagországok az Európai Bizottság arra vonatkozó javaslatát is, hogy az unió vizsgálja meg úgynevezett projektkötvények kibocsátásának lehetőségét a fontos infrastruktúra-beruházások - részben a magánszektorból való - finanszírozásának segítésére. E témában a tanács már félévzáró, júniusi ülésén szeretne megállapodásra jutni. Van Rompuy és Angela Merkel német kancellár pénteken megerősítette, hogy az euróövezeti országok megállapodtak: felgyorsítják az övezet júliusban felálló állandó pénzügyi stabilitási mechanizmusához alaptőkéül szolgáló - várhatóan 80 milliárd eurós - keret átutalását.
A szerződés erősíti az EU képességét az újabb adósságválságok megelőzésére
Az EU brüsszeli állam- és kormányfői találkozójának második napján, pénteken 25 európai uniós tagállam, köztük Magyarország vezetői aláírták az EU új szerződését, amely elsősorban a költségvetési fegyelem nagyobb mértékű garantálására vonatkozik. A szerződést formálisan az euróövezeti országok kötötték, az azon kívüli tíz tagállam közül pedig nyolc csatlakozott hozzá, csak Nagy-Britannia és Csehország nincs az aláírók között. London álláspontja szerint a paktum „több bürokráciát és több jogi bonyodalmat jelent", a cseh kifogások lényege pedig az, hogy a dokumentum túlságosan az államháztartási hiányra összpontosít az adóssággal szemben, ráadásul rendszeres külön euróövezeti csúcsértekezletek tartását helyezi kilátásba.
A fiskális paktum néven is emlegetett dokumentumot - amely hivatalosan a Szerződés a Gazdasági és Pénzügyi Unión belüli stabilitásról, koordinációról és kormányzásról nevet viseli - magyar részről Orbán Viktor miniszterelnök írta alá, aki egy péntek reggeli interjúban azt is megerősítette, hogy a szerződés Magyarországra csak azután vonatkozik majd, hogy csatlakozott az eurózónához. Az aláírási ceremónián Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke hangoztatta: olyan előrelépésről van szó, amely segít helyreállítani a bizalmat az EU Gazdasági és Pénzügyi Uniója iránt. A dokumentum megalkotását annak idején kezdeményező Angela Merkel német kancellár pedig az EU történetében mérföldkőnek minősítette az aláírást.
Az állam- és kormányfők reményei szerint a szerződés tovább erősíti az EU-nak az újabb adósságválságok megelőzését célzó képességét. A megállapodást az aláíró országokban még nemzeti törvénykezési szinten meg kell erősíteni, ami egyes tagállamokban még nem vehető biztosítottnak, például Írországban bejelentették, hogy népszavazást tartanak a témában.
Az új szerződés megerősíti azoknak a szabályoknak egy részét is, amelyeket már a - tavalyi magyar elnökség alatt kidolgozott - „hatos jogszabálycsomag" is tartalmazott, mint például automatikus szankciók alkalmazását arra a esetre, ha egy ország tartósan túllépi a 3 százalékos - nem strukturális - deficitküszöböt.