A monetáris tanács úgy ítéli meg, hogy a nemzetközi pénzügyi környezet alakulását övező bizonytalanság a kamatszint óvatos mérséklésére ad csak lehetőséget, ezért döntött az alapkamat 25 bázispontos csökkentése mellett - áll a testület közleményében. Az inflációs és reálgazdasági kilátások alapján indokolt további kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha azt az ország kockázati megítélése lehetővé teszi, hangsúlyozta a Monetáris Tanács. Az alapkamat 20 éves története során a legalacsonyabb szintre esett, amely 2005. szeptember 20. és 2006. június 20. között volt érvényben.
Még fél százalékpont
A januári elemzői felmérés előrejelzése szerint 2010 végére az alapkamat 5,5 százalékra süllyed. A monetáris tanács megítélése szerint a magyar gazdaság a tavalyi mély recessziót követően 2010 közepétől állhat ismét növekedési pályára. Az adóemelések miatt átmenetileg magas infláció 2010 második felében már számottevően elmaradhat az MNB 3 százalékos inflációs céljától. A globális kockázatvállalási hajlandóság az elmúlt hónapban ingadozott, a nemzetközi pénzügyi piaci folyamatok jövőbeli alakulását továbbra is jelentős bizonytalanság övezi, figyelmeztetett a testület.
A középtávú inflációs kilátások szempontjából meghatározó termékcsoportok áralakulására a fogyasztás visszaesése gyakorolja a legerősebb hatást. Az infláció elmúlt két hónapban tapasztalt emelkedése alapvetően maginfláción kívüli tételekhez köthető. A monetáris tanács továbbra is úgy ítéli meg, hogy az infláció 1-2 éves távlatban számottevően elmaradhat a 3 százalékos céltól.
Belföld, külföld
A magyar gazdaság dinamikáját a lassan élénkülő külföldi és a tovább zsugorodó belföldi kereslet ellentétes tendenciái határozzák meg. Ennek eredményeként a folyó fizetési mérleg egyensúly közeli állapotba került. A tartósan gyenge belső kereslet következtében a magyar gazdaság kilábalása csak késve követheti a fejlett országok és a régió más gazdaságait - állapította meg a tanács.
A nemzetközi befektetői hangulat és ezzel összhangban a hazai pénzügyi eszközök megítélésének decemberben tapasztalt romlása nem folytatódott. Az államadósság fenntarthatóságával kapcsolatos befektetői aggodalmak azonban több fejlett ország esetében továbbra is napirenden vannak. Magyarország magas államadósságának és külső sokkokkal szembeni sebezhetőségének mérséklése érdekében különösen fontos a hosszú távon fenntartható, fegyelmezett költségvetési politika - hívta fel ismételten a figyelmet a tanács közleménye.
Az ülés rövidített jegyzőkönyve 2010. február 10-én 14 órakor jelenik meg.