És ez csak a jéghegy csúcsa a bajokat nézve, hiszen az infláció miatt folyamatosan csökken a magyarok reáljövedelme, pontosabban fogalmazva az életszínvonala. Eközben a gazdaság recessziótól szenved, ami hosszabb távon nehezíti majd meg az emberek életét.
Ennyi gond közepette már csak azon nevet jobban a közgazdász társadalom, hogy minden baj a hivatalos kommunikáció szerint Brüsszel és a szankciók miatt van. Ez az érvelés azért hibás, mert a többi európai országot is ugyanazok a szankciók sújtják, mégis jobbak az inflációs adataik. A gyengébbek kedvéért még Csányi Sándor az OTP elnök-vezérigazgatója, aki igazán nem tekinthető Fidesz ellenségnek, is elmagyarázta, hogy „kevesebbet kellett volna költeni a 2022-es országgyűlési választások előtt, mert azért a fogyasztói árindex nem egyenlő a háborús inflációval.”
További hiba, hogy az Ipsos világfelmérése azt mutatja, még a magyarok sem hiszik el azt a több százmilliós reklámkampányát a kormánynak, miszerint elsősorban a szankciók miatt szenvedünk az inflációtól. A vizsgálatban résztvevő 29 ország közül mindössze 5-ben (Belgium, Németország, Olaszország, Japán és Hollandia) vélik úgy, hogy az orosz invázió játszik főszerepet az árnövekedésben, és persze ezért nem Brüsszelt és a szankciókat hibáztatják, hanem Moszkvát.
Mindeközben még a Magyar Bankholdingnál is úgy vélik a szakemberek, hogy „soha nem látott többletforrást biztosíthatna az uniós helyreállítási alap”. Ehhez már csak mi tesszük hozzá, a rekordösszeghez, a példátlan fejlődési lehetőséghez akkor juthatna hozzá Magyarország, ha nem struccolna folyamatosan Brüsszellel az orbáni unortodoxia. Ez gigászi probléma, ha az elszalasztott lehetőségeket nézzük.