Orbán Viktor szerint az unió legnagyobb baja a romló versenyképesség, aminél már csak a magyar rosszabb

Az európai versenyképesség súlyos hanyatláson megy keresztül; ha bizonyos döntéseket nem hozunk meg, az EU versenyképessége az Egyesült Államokkal és Kínával szemben megállíthatatlanul visszaesik – közölte Orbán Viktor, miután Luc Frieden luxemburgi kormányfővel tárgyalt. A miniszterelnök bemutatta a magyar uniós elnökség által kidolgozott versenyképességi paktum tervét, amelyet novemberben az összes uniós országgal szeretne megvitatni és elfogadtatni.

Orbán Viktor és csapata úgy készítette el az uniónak szánt magyar versenyképességi útmutatót, hogy eközben hazánk élenjár a versenyképtelenségben. Amikor egy osztály legrosszabb nebulója érzi magát felhatalmazva, hogy megmondja a frankót az éltanulóknak, mint például Lengyelországnak, amelynek exportja épp most hagyta el az orosz kivitelt.

Van ám ellentmondás a szavak és a tettek között
Van ám ellentmondás a szavak és a tettek között
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Zsiday Viktor befektetési szakértő szerint az elmúlt 15 évben Magyarországon a munkaerő termelékenysége csupán körülbelül éves 1 százalékkal nőtt, ami borzasztóan kevés. A szakember úgy látja, hogy ennek a problémának a legfőbb okozója épp az Orbán-kormány, amely folyamatosan versenykorlátozó intézkedéseket hoz. Hogyan lehet ott versenyképesség-javításról beszélni, ahol korlátozzák a versenyt? Fából vaskarika. Zsiday Viktor hat pontban foglalja össze a kormányzat versenygyilkoló rendelkezéseit.

  • A magyar kormányzat számtalan módon, és jellemzően nehezen kiszámíthatóan, ad-hoc jelleggel avatkozik be a piacba, ami rendkívüli megnehezíti a normális működést (egy nap alatt változó, időnként visszamenőleges, vagy azonnal bevezetendő szabályozások, különadók, stb.).
  • Ehhez járul, hogy a hazai intézményrendszer függetlensége és gyorsasága is gyakran megkérdőjelezhető. Független, szakszerűen és gyorsan működő intézmények nélkül nincs jól működő piacgazdaság.
  • Bizonyos szektorokban csak néhány, jellemzően államközeli szereplő van, ide betörni szinte lehetetlen.
  • Más szektorokban a kormányzat egyes szereplőket támogat, másokat büntet, jellemzően a szocializmus logikájához hasonlóan a hatékonyabbaktól elvéve és a kevésbé versenyképesek felé átcsoportosítva.
  • A gazdaság szereplői számára az EU-s és állami források megszerzésére optimalizálás gyakran jóval jövedelmezőbb, mint a piaci versenyben helytállni, ez nyilván torzítja számukra az ösztönzőket: ha pályázatírásban, lobbizásban, neadjisten korrupcióban kell jónak lenni, akkor nem a piaci működésre fogok koncentrálni. Ez egyfajta „resource-curse”.
  • A gazdaságpolitika bizonyos elemei is a hatékonyság növelése helyett a gyengén működő szereplők kisegítésére irányulnak, ezek kiváló példája a forint állandó leértékelgetése, ami rövid távon segít az exportőrökön, de hosszútávon káros.

Zsiday Viktor úgy véli, a verseny folyamatos kormányzati korlátozása garancia arra, hogy a mostani 1 százalékos termelékenység-növekedésnél többre a jövőben sem számíthat Magyarország. Az Orbán Viktor által meghirdetett illiberális politika gyümölcsei a gazdaságban nem látszanak, ellenkezőleg csak a lemaradást erősítik.

Véleményvezér

Összeomlott a kubai gazdaság

Összeomlott a kubai gazdaság 

Fidel Castro öröksége a csőd.
Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs?

Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs? 

Megéri gyümölcsért is Amerikába menni. 
Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről

Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről 

Németország bekeményíthet Putyinnal szemben.
Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt

Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt 

Volna mit tanulnunk a lengyelektől.
Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója

Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója 

Egy szomorú pillanata a magyar gazdaságtörténelemnek.
Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire

Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire 

A magyarok több mint háromnegyede nem bízik az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo