Előzzük optimizmusban még a vidám brazilokat is

Jelenleg a szokásosnál valamivel kedvezőbb pozíciót foglalunk el a 24 országból álló elégedettségi ranglistán, 19. helyen állunk - ezek a legfontosabb megállapításai annak a világszerte végzett közvéleménykutatás-sorozatnak, amelyet az Ipsos készít.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szebbnek látjuk magunkat - Kép: Pixabay

Az Ipsos eredményei világszerte a gazdasági közhangulat stabilitását mutatják, hazánkban az ingadozás jellemző. A globális adatok az idei évben 39 és 41 százalék közöttiek, tavaly is nagyjából ugyanennyien minősítették hazájuk gazdasági teljesítményét jónak. Az előző esztendőben a magyarok átlagosan 18 százaléka értékelte kedvezően a nemzetgazdaság állapotát, idén januárban és februárban 16 százalék, márciusban 13 százalék, míg áprilisban ennél többen, 19 százaléknyian. (Igaz, a költekező kedvünk még nem jött meg.)

Az év első harmadában nem történtek látványos változások az emberek gazdasági helyzetértékelésében. Továbbra is, ahogy a korábbi években megszokhattuk, csak a világ lakosságának kisebbik fele vélekedett úgy, hogy országa gazdasága jól teljesít. Amíg 2010-2013 között jellemzően a nemzetközi közvélemény 37 százaléka mondta azt, hogy a nemzetgazdaságuk hatékonyan működik, addig 2014-ben egy hajszállal többen, 39 százaléknyian. Az idén összességében stabilitás jellemezte az általános gazdasági közhangulatot, januárban 41, februárban 40, márciusban 39 százaléknyian voltak kedvező véleménnyel a gazdasági helyzetről, most áprilisban 41 százaléknyian.

A magyar lakosság gazdasági hangulatát a korábbi években az emelkedés jellemezte, 2015 első harmadában viszont nincsenek markáns és egy irányba mutató változások. 2012-ben még csak az itt élők 5 százaléka értékelte pozitívan Magyarország gazdasági teljesítményét, a következő esztendőben 11, tavaly 18 százalék. Ebben az évben nem érzékelhető további növekedés, az eredmények hullámzóak. Az első két hónapban 16-16 százalék szólt elismerően hazánk gazdasági állapotáról, ezt követően arányuk előbb csökkent (13 százalékra), majd növekedett (19 százalékra).

A lakossági helyzetértékelésekre támaszkodó rangsorban az olaszok, a franciák és a spanyolok már a korábbi években is mögöttünk voltak, tavaly már a dél-koreaiakat is megelőztük – ezen országok polgárainak valamivel javult a véleménye - 10-14% véli az ottani gazdaságot sikeresnek. Ezúttal a brazilok is mögénk kerültek. Náluk három éve még 55 százalék nyilatkozott kedvezően az ottani állapotokról, folyamatos csökkenést követően ma már csak 11 százalékuk. A felsorolt öt államot megelőzve, 24 országból a 19. helyen állunk.

Az elégedettségi rangsor élén a szaúd-arábiai polgárok állnak, még a szokásosnál is többen, 93 százaléknyian minősítik hazájuk gazdasági eredményeit pozitívan. A tavalyi látványos felemelkedés után megtartotta második helyét India, az ottaniak túlnyomó többsége, 82 százaléka elégedett az ország gazdasági életével. A harmadik legoptimistább nemzetté Kína vált: tavaly átlagosan 70 százalékuk vélekedett kedvezően országuk állapotáról, most 79 százalékuk. Ezt követően Németország és Svédország következik: előbbiben a nagy többség (74 százalék) pozitívan nyilatkozik a helyi gazdasági viszonyokról; utóbbiban – az idén érezhető csökkenést követően – 66 százalék.

Kettő helyett hetven százalék bízik a növekedésben
A magyar pénzügyi vezetők körében tovább nőtt a gazdasági növekedéssel kapcsolatos optimizmus, saját cégük kilátásait viszont pesszimistábban látják, mint a régió más országaiban működő cégek pénzügyi igazgatói. A hazai vállalatok számára összességében pedig még mindig a gyorsan változó jogi és adózási környezet jelenti a legnagyobb kihívást.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo