„A beutazó forgalom kiugró növekedése a folyó fizetési mérlegre is jelentős pozitív hatást gyakorolt. A 2024-re várható 5 milliárd euró körüli aktívum közel 80 százaléka turizmusból származik majd. Az ágazat kimagasló teljesítménye nélkül ez a többlet elenyésző lenne” − hangsúlyozta Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség elnöke.
Mindemellett a belföldi vendégforgalom is jelentős, közel 5 százalékkos növekedést ért el, a 9,3 millió hazai turista minden korábbinál több, összesen 22 millió vendégéjszakát töltött el pihenéssel amagyarországi szálláshelyeken. Mindezt amellett, hogy sokan üdültek a határainkon túl is, amit a charterjáratok száma és azok magas utasforgalma mutat. „Miközben Európa-szerte látszik, hogy a belföldi turizmus általában stagnál, és néhol már a főszezonban is csökken, büszkék vagyunk arra, hogy a tavalyi, hazai eredményeket ezen a téren is növeltük. Sőt, az EU statisztikai hivatalának első tíz havi adatai alapján Magyarország a 6. legjobb vendég és a 9. legmagasabb vendégéjszaka növekedési eredményt érte el. Ráadásul a régiós versenytársakhoz hasonlítva is kimagaslóan teljesített a magyar turizmus” − mutatott rá Guller Zoltán.
A hazai térségek forgalmát tavaly is a fürdővárosok húzták látványosan. Az 5 legtöbb vendégéjszakát produkáló vidéki település Siófok, Hajdúszoboszló, Hévíz, Balatonfüred és Zalakaros volt, ezek mindegyike 2023-hoz képest is jelentősen tudta növelni forgalmát. A Balaton töretlen népszerűségét jól mutatja, hogy a térség szálláshelyei adták a hazai vendégforgalom közel egyötödét. A magyar tenger 2024-ben több mint 3 millió vendéget fogadott, közel 7 százalékkal többet, mint az előző évben, a vendégéjszakák száma pedig tavaly átlépte a 9 milliót.