Ömlik a pénz a fintech világba

Bravúros év volt 2018 a fintech cégek számára: 1700 ügyletben, közel 40 milliárd dollárnyi kockázati tőkét gyűjtöttek - derül ki a CB Insights friss adataiból. A fintech iparág növekedése ráadásul már globálisnak tekinthető.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly mintegy 120 százalékkal többet, összesen 39,57 milliárd dollárnyi kockázati tőkét szereztek a fintech startupok. Az év során 1707 befektetés született, 2017-ben 1480 dealre került sor. Az összeg jó részét az úgynevezett megadealek, vagyis a 100 millió dollár feletti befektetések tették ki, ilyenből 52 volt összesen 24,88 milliárd dollár értékben. A legnagyobb, 14 milliárd dolláros befektetés az Alibaba (volt) pénzügyi ága, a kínai Ant Financial tőkebevonása volt.

Kép: Pixabay

A fintechbe áramló tőkebefektetések megugrásában több tényező is közrejátszott a CB Insigthts szerint: egyrészt a tech újdonságok fogyasztói elfogadottsága csúcsra jutott,

Tavaly rekord számú, mintegy 16 új fintech startup csatlakozott az unikornisok köréhez, amelyek értékelése meghaladja az 1

Nem csoda, hogy három év alatt meghódították a világot
Öt éve alapították a berlini „okostelefon-bankot” – napjainkban 24 országban 2.3 millió ügyfelük van.
milliárd dollárt. Ezek között találjuk a bankkártyákkal foglalkozó Brex, és a digitális bank Monzo cégeket, az innovatív pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó Revolut-ot, banki adatmegosztásra speciálizálódott Plaid-et, a díjmentes hitelkártyákkal és digitális fizetési rendszerekkel, valamint lakossági hitelezéssel foglalkozó Nubank-ot, a PolicyBazaar online biztosítási aggregátort, valamint a kínai Tiger Brokers online brókercéget.

Új kategóriák tűntek fel tavaly, méghozzá globálisan, például a digitális challenger bankok – Monzo, Chime – melyek együttesen több mint 15 millió ügyfelet gyűjtöttek már össze. Más kategóriák kockázati tőke szerzés szempontjából viszont zátonyra futottak, így például a kripto-cégeket hátrányosan érintették a növekvő szabályozói előírások, és a csalások. 

A befektetések számát tekintve Ázsia emelkedett ki a kontinensek közül, 38 százalékkal nőtt a dealek száma, érték szerint 22,65 milliárd dollárt tett ki a befektetések összege. Az USA-ban a fintech cégek 11,89 milliárd dollárnyi tőkét gyűjtöttek, 659 ügylet során. Európában a dealek száma ugyan visszaesett, ugyanakkor az értékük így is rekord szintre, 3,53 milliárd dollárra nőtt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo