Az elmúlt időszakban egyre több szektorban figyelhető meg a kisgyermekes anyák intenzívebb visszatérése a munkaerőpiacra. A WHC Csoport adatai alapján világosan kirajzolódik egy növekvő trend: 2023 tavasza óta többszörösére nőtt a szövetkezeti formában foglalkoztatott kismamák száma. A bővülés mögött részben a rugalmas foglalkoztatási formák iránti igény, részben pedig a munkáltatói attitűdök lassabb, de folyamatos változása áll.
Fotó: Depositphotos
A visszatérő kismamák jellemzően akkor keresnek munkát, amikor gyermekük betölti az 1-1,5 évet, de sokan már a gyermekgondozási díj (GYED) ideje alatt is újra dolgoznak, saját élethelyzetükhöz igazodva. A heti munkaidő jellemzően nyolc és harminc óra között ingadozik.
A földrajzi elhelyezkedés ugyanakkor nagyban befolyásolja a betölthető pozíciók típusát. Budapesten főként adminisztratív és egyéb szellemi munkakörök jellemzők, míg a közép-nyugati régióban vegyesebb a kép, itt irodai és fizikai munkát egyaránt vállalnak a kisgyermekesek, legyen az kézi összeszerelés, könyvelés vagy HR. Ezzel ellentétben a nyugati országrészben 80 százalékban fizikai munkakörökben – például takarítóként, konyhai kisegítőként – dolgoznak az anyukák. Fontos szempont, hogy ezek az édesanyák leginkább olyan elhelyezkedési lehetőségeket keresnek a munkaerőpiacon, amely területen korábban is dolgoztak, hogy meglévő tudásukra és tapasztalataikra támaszkodhassanak. Emellett megbízhatóak és lojálisak, hiszen általánosságban korlátozott lehetőségeik vannak a munkaerőpiacon.