Nincs fordulat, tovább zsugorodott a magyar gazdaság

A harmadik negyedév sem hozta el a fordulatot Magyarországon, a GDP az elemzők által várt mértéknél is nagyobbat esett. További kedvezőtlen hír, hogy a június-szeptember közötti időszakban az eurózóna gazdasági teljesítménye is csökkent.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bruttó hazai termék (GDP) a harmadik negyedévben éves összevetésben 1,5, a második negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékkal csökkent a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes közlése alapján. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint (ezt a mutatót közli az Eurostat az EU 27 országában) a magyar GDP 1,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az év első kilenc hónapjában a gazdaság teljesítménye 1,3 százalékkal maradt el a tavalyitól.

A várt fellendülés jelei még nem látszanak

A közölt adatok a vártnál rosszabbak - londoni elemzők előzetesen 1,1-1,3 százalékos mínuszt vártak éves alapon -, s egyben azt jelentik, hogy Magyarország nem tudott kilépni a technikai recesszióból (az első negyedévben 1,1, a másodikban 0,4 százalékkal zsugorodott a gazdaság). Az év első felében többször beharangozott második félévre várt fellendülés jelei tehát egyelőre még nem látszanak.

A részletek – lévén előzetes adatsor – egyelőre nem ismertek (a részletes statisztika december 7-én jelenik meg), a KSH annyit közölt, hogy a nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált. Az információ, kommunikáció, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és az építőipar nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett. A visszaesést jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítménycsökkenése.

Az aszálykárok rontották az adatot

A nemzetgazdasági minisztérium témában kiadott közleménye pedig annyit tartalmazott, hogy az aszálykárok következtében a termelési oldalt jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítménycsökkenése, amihez hozzájárult a 2011-es magas bázis is. Az ipari termelési számokat pedig - amelyek kedvezőtlen teljesítményről árulkodnak - nagymértékben befolyásolja, hogy Magyarország külpiaci nyitottsága erős az Európai Unió felé (a külkereskedelem csaknem háromnegyedét az EU országokkal bonyolítjuk le).

Gyengén teljesít Európa
Az Európai Unió 27 tagállamának hazai összterméke (GDP) 0,1 százalékkal nőtt, ezen belül az euróövezet 17 tagországában 0,1 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest - közölte csütörtökön első becslésében az Eurostat, az unió statisztikai hivatala. Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben 0,6 százalékkal, az EU-ban pedig 0,4 százalékkal csökkent a GDP. Az euróövezet GDP-je már két egymást követő negyedévben csökkent, ami azt jelenti, hogy az eurózóna, 2009 óta másodszor, technikai recesszióba került. Az övezet GDP-je a második negyedévben 0,2 százalékkal esett. Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékben, 1,1 százalékkal Hollandiában hanyatlott a gazdaság. A további sorend: Portugália (-0,8 százalék), Ciprus (-0,5), Spanyolország és Csehország (-0,3), Olaszország (-0,2). Ausztriában 0,1 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Görögországból nem érkezett adat. Az euróövezetben a múlt év harmadik negyedéhez képest a legnagyobb, 7,2 százalékos visszaesést Görögország szenvedte el, majd Portugália (-3,4 százalék), Olaszország (-2,4), Ciprus (-2,3) és Spanyolország (-1,6) következik. Hollandiában 1,4 százalékkal, Finnországban 0,8 százalékkal, Belgiumban pedig 0,3 százalékkal maradt el a GDP az egy évvel korábbi értékétől. A legnagyobb növekedést az előző negyedévvel összevetve 1,7-1,7 százalékkal Észtország és Lettország mutatta fel. A múlt év harmadik negyedéhez képest 5,3 százalékkal, Lettországban nőtt a leggyorsabb ütemben a GDP, majd 3,4 százalékkal Észtország és 3,3 százalékkal Litvánia következik.
A felhasználási oldalon várhatóan továbbra is a nettó export jelentett jelentős, növekedéshez való hozzájárulást. A gazdaság motorja a válság kitörése óta az export és nagyrészt a feldolgozóiparban realizált export teljesítmény. Ennek volumenváltozása függ a külpiacok teljesítményétől, amelyek jelenleg nem büszkélkedhetnek jó adatokkal.

Londoni elemzők a vártnál rosszabb harmadik negyedévi növekedési adatot az euróövezeti adósságválsággal és a gyenge idei terméssel magyarázták.  Egyes citybeli prognózisok szerint - főleg az euróövezeti kockázatok miatt - a magyar gazdaság a jövő évet is recesszióban tölti majd, bár nem ez a konszenzusos londoni előrejelzés az MTI témában készült összeállítása szerint.

Az euróövezet adósságválsága terheli a kelet-európai gazdaságokat

Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott részlegének főközgazdásza közölte: a magyar és a térségi adatokból egyértelműen látszik, hogy az euróövezet adósságválsága terheli a kelet-európai gazdaságokat. Nem ez azonban a kizárólagos ok. Magyarországon - csakúgy, mint Romániában - a gyenge idei terméshozamok miatt valószínűleg csökkent a teljes agrárszektor termelése a harmadik negyedévben. Mindemellett a térség számos országában - de főleg Magyarországon és Csehországban - a költségvetési szigor is terheli a növekedési kilátásokat, éppen olyan időszakban, amikor a magánszektorbeli és a külső kereslet gyengül.

A közeljövő kilátásait illetően a Capital Economics úgy véli, hogy térségi növekedés „rendkívül gyenge" marad, és a régió több országa - elsősorban Magyarország - a következő év nagy részét is valószínűleg recesszióban tölti. Becslésük szerint a magyar gazdaság teljesítménye 2012 egészében 1,5 százalékkal, 2013-ban 0,5 százalékkal visszaesik.

Enyhülni látszik a recesszió intenzitása

A Barclays felzárkózó térségekre szakosodott vezető elemzője, Daniel Hewitt szerint ezzel szemben „enyhülni látszik" a magyar gazdaság recessziójának intenzitása, mivel a negyedéves összevetésben számolt visszaesés mértéke csökkent. A szakember álláspontja az, hogy a következő negyedévekben stabilizálódhat a helyzet, 2013-ban pedig növekedésnek indulhat a magyar GDP. A Barclays ezzel együtt is rontotta Magyarországra adott idei előrejelzését a vártnál gyengébb harmadik negyedévi teljesítmény miatt, és most már 1,4 százalékos GDP-mínuszt jósol 2012 egészére az eddig valószínűsített 1,2 százalékos visszaesés helyett, jövőre pedig 0,2 százalékos pluszt jósolnak.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői szintén azt állapították meg a csütörtöki előzetes adatokból, hogy enyhült a magyarországi recesszió. A ház szakértői is rontották azonban idei egész évi előrejelzésüket, mondván: a felülvizsgált első félévi adatokból az következik, hogy a magyar gazdaság teljesítménye 2012 egészében 1,4 százalékkal esik vissza. A JP Morgan eddigi előrejelzésében 1,2 százalékos idei magyarországi GDP-csökkenés szerepelt.

A cég ugyanakkor a következő év elejére már mérsékelt növekedéssel számol, amelyhez előrejelzése szerint a fő magyar exportpiacokon várt élénkülés, valamint a nemrégiben termelésbe állt magyarországi autógyárak növekvő kibocsátása ad majd hajtóerőt. Visszahúzó tényező marad ugyanakkor a hazai fogyasztás. Emellett a bankadóval és a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatos legutóbbi költségvetési intézkedések továbbra is nyomást gyakorolnak a bankok hitelezési hajlandóságára, és általánosságban a beruházási környezetre. A hazai fogyasztás élénkülését a JP Morgan szakértői közölték: 2014 előtt nem várják a hazai fogyasztás élénkülését, így véleményük szerint addig a nettó export marad a gazdaság hajtóereje.

Mindezt egybevetve a cég londoni elemzői 2013 egészére 0,5 százalékos, 2014-re 1,5 százalékos magyarországi GDP-növekedést valószínűsítettek csütörtöki előrejelzésükben, megjegyezve, hogy erre a prognózisukra kockázatok hatnak.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo