Belga üvegek
Az üveghiány egyik oka, hogy a hazai öblösüvegpiac mélyponton van, felvásárolták a nyugati mamutcégek. Most azonban bejött egy újabb lépcsőfok - a nagy nyugati mamutcégeket felvásárolták a még nagyobb amerikai üveges vállalkozások, amelyek viszont nem gyártanak elegendő üveget, a hiánynak pedig európai méretekben is árfelhajthatása lehet. A magyarok problémája nem egyedi eset: jó példa Belgium, ahol már tavaly nyáron panaszkodtak a sörgyártók. A szokatlan meleg miatt több sör fogyott Belgiumban, az év első öt hónapjában három százalékkal nőttek az eladások. Problémát okozott viszont, hogy nem volt elég palack a gyárakban. A helyzet odáig fajult, hogy néhány gyárban le kellett állítani a munkát. Pascal Van Stuyvendael üvegimportőr akkor a sajtónak elismerte: létezik a probléma. Azt is hozzátette, az üveghiány az egész európai piacon észrevehető. Ennek egyik oka, hogy az üveggyárak kevesebbet termelnek, többet pedig bezártak. Tavaly nyár óta a francia borpiacion is palackhiány lépett fel, elsősorban fehér palackokhoz nem jutnak hozzá a bortermelők, Jean-Claude Mas a languedoc-i Domaines Paul Mas pincészet vezetője azt nyilatkozta, hogy ha így megy tovább a rosé-jukat sötét színű palackban fogják forgalomba hozni - idézi a gyorselemzés a winespectator.com egyik korábbi cikkének interjúalanyát.
Betétdíjgond
Varga Bálint, a pincészet igazgatója szerint a magyar piacon a palackhiányt némileg tompítja a betétdíjas forgalmazás magas aránya. Ugyanakkor nagy probléma, hogy a nagy kereskedelmi láncok új üvegtípusokat nem akarnak/tudnak befogadni a "visszaválthatós - rendszerbe". Európa és a világ más országaiban is a 0,75 l-es űrméret a meghatározó. A 0,75 l-es palack elterjedésének oka, hogy 0,75 liter nagyjából egy tüdőnyi levegőmennyiségnek felel meg, így amikor még szájjal fújták a borospalackokat az üveggyárakban, ezt a méretet lehetett gyorsan és gazdaságosan legyártani. A kisebb 0,5 l-es, 0,375 l-es méretek hétköznapok borának nem valók, mert fajlagosan drágák.
A kiszerelés költsége speciális és ezért drága palackforma miatt többe kerül, mint a normál méreté, a polcon pedig ugyanakkora helyet foglal el a kereskedőnél. Ünnepi alkalmakkor pedig több személy fogyaszt és így elfogy a hét és fél deci is. A nagyobb kiszerelés elterjedését hazánkban gátolja az, hogy a közforgalmú betétdíjas palackok mindegyike 0,75 literes és ezért a 1,5 literes egyutas palackban a termék fajlagos ára magasabb kell hogy legyen, mint a kisebb betétdíjas kiszerelésben.