Nem sikerült a kormánynak ledöfnie az önkéntes pénztárakat
Az idei első negyedévben is folytatódott az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak taglétszám-növekedése, az öngondoskodók és a munkáltatók pedig szintén tovább növelték befizetéseiket. A nyugdíjkasszák vagyongyarapodását visszafogták a lakhatási célú kifizetések; a Pénztárszövetség várakozásai szerint pedig az év során összesen 150-200 milliárd forint nyugdíjvagyont használhatnak fel erre a tagok.
„A pozitív hozam és a növekvő tagi és munkáltatói befizetések gyakorlatilag ellensúlyozták mind az első negyedévben megvalósult, lakhatási célú nyugdíjpénztári kivéteket, mind a kasszák tagjainak történő egyéb folyósításokat” – hangsúlyozta Mohr Lajos, az ÖPOSZ elnöke. „A teljes nyugdíjpénztári szektort tekintve, azaz beleértve nem a Pénztárszövetséghez tartozó kasszákat is, a tagság 1,5 százaléka nagyságrendileg az összvagyon 1,5-1,6 százalékát igényelte, vagyis a mintegy 2300 milliárd forintnyi vagyonból 36 milliárd forintot fordítottak lakáscélra az első három hónapban. Az év elején a jelzáloghitelek elő- és végtörlesztése volt a legnépszerűbb cél, tavasztól pedig az otthonfelújítás lehet a favorit. A jelenleg tapasztalt igények és a várható érdeklődés alapján az ÖPOSZ várakozásai szerint összesen 150-200 milliárd forint nyugdíjvagyont fordíthatnak lakhatással összefüggő célra a tagok.”
Mágnesként vonzzák az új tagokat az egészségkasszák
Az idén sem veszített lendületéből az egészségpénztárak tagságának növekedése. Az első negyedév végén már 1,126 millióan élvezték ennek az öngondoskodási formának az előnyeit, vagyis egy esztendő alatt több mint 70 ezerrel bővült a taglétszám.
Az egészségpénztári tagok összesített megtakarítása a negyedév végére megközelítette a 88,6 milliárd forintot, ami az egy esztendővel korábbinál 14 százalékkal magasabb értéket jelent, viszont alulmúlja a múlt év végi szintet. A munkáltatók éves összevetésben 13,6 százalékkal utaltak többet pénztártag munkavállalóik javára, akik pedig 22,6 százalékkal növelték befizetéseiket 2024 első negyedéhez képest.