Ehhez Perlusz László, a VOSZ főtitkára hozzátette, ezzel együtt az megfigyelhető, hogy az energetikai célú beruházásokat, melyeket jellemzően önerőből finanszíroznak, a vállalkozások nem halasztották el, a zöld átállás folytatódott.
Munkaerő: úgy tűnik, nem várható leépítés, ugyanakkor a reálbércsökkenés valós veszély
Arra a kérdésre, hogy a következő 12 hónapban terveznek-e elbocsátást, a második negyedéves magasabb szám után visszarendeződött a helyzet, úgy tűnik, a hazai vállalkozások inkább a munkaerő-megtartásban gondolkodnak.
Kozák Ákos hangsúlyozta, az adatokból jól látszik, hogy a vállalkozások majdnem 40 százaléka végrehajtott béremelést, elsősorban a bérfeszültség elkerülése miatt, ugyanakkor ezen felül már nem tervez továbbit.
Egy kérdésre a VOSZ főtitkára megerősítette, hogy valóban kifejezetten nehéz bértárgyalásokra van kilátás, hiszen a jelenlegi helyzetben mindkét oldalnak önmérsékletet kellene tanúsítania.
"Élni és élni hagyni. Még mindig jobb eset, hogy a vállalkozások teherbírása alapján emelnek számukra vállalható mértékű béremelést, minthogy csődbe menjenek, ezzel elveszítve a munkavállalók munkáját"– húzta alá Perlusz László.
Perlusz László elmondta véleményét a nemrégiben felmerült egyszeri 100 ezer forintos bérkiegészítés kapcsán is: a VOSZ munkaadói javaslata az, hogy ezt az összeget valamilyen mértékű adóteher-csökkentéssel támogassa meg az állam.