Az infláció hazánkban továbbra is „szabadesésben” van: a tavaly év eleji 25 százalék feletti szintről már 3,8 százalékra csökkent – emlékeztet lapunkhoz is eljuttatott közleményében a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ). Úgy látják, az árak növekedésének alakulása így továbbra sem ad okot aggodalomra sem itt, a régiónkban, sem az EU-s adatokhoz képest. Partnerük, az Egyensúly Intézet segítségével annak jártak utána, hogy a gazdaság elbírna-e egy nagyobb kamatcsökkentést anélkül, hogy visszatérne a magas infláció. Az ernyőszervezet szerint épp a kamatcsökkentés használna igazán a gazdaságnak.
Jelenleg ugyanis a gazdaság kevesebbet termel, kevesebb új értéket teremt, mint amennyit tudna – áll a VOSZ közleményében. Rámutatnak,
a magyar gazdaság teljesítménye 2023 végén várhatóan 9 százalékkal marad el a koronavírus-válság előtti szinttől,
ez az úgynevezett kibocsátási rés.
Aláhúzzák, a koronavírus-járvány és az azt követő háborús válság, majd energiaválság megviselte a magyar vállalkozásokat is, termelési lehetőségeik így nem ugyanolyanok, mint a Covid-válság előtt, a 2010-es évek végén voltak. Úgy látják, a magyar gazdaság teljesítménye jelenleg körülbelül 2 százalékkal marad el a lehetséges szinttől, vagyis most ennyi a tényleges kibocsátási rés (a Kálmán-filter elnevezésű modellszámítás alapján). Leginkább a beruházások visszaesése húzta le a gazdaságot és okozza a kiesést.