Nagyon félti a világgazdaság növekedését az IMF

A gazdasági növekedést támogató fiskális és monetáris politika folytatására szólította fel a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport döntéshozóit a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója, arra figyelmeztetve, hogy jelentős kockázatok fenyegetik a világgazdaság törékeny fellendülését.

A G20-csoport pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek hétvégi rijádi tanácskozásához időzített blogbejegyzésében Krisztalina Georgieva rámutatott, hogy a gyorsan terjedő új koronavírus mellett az Egyesült Államok és a Kína közötti kereskedelmi feszültségek fellángolása és a klímaváltozással összefüggő természeti csapások jelentik a legnagyobb veszélyt a világgazdaságra.

Az IMF elemzői januárban a világgazdasági kilátások című kiadvány frissítésében enyhén rontották a a világgazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzésüket, de a tavalyi évhez képest fellendülésre számítanak idén és jövőre. Az érvényes prognózis szerint a tavalyi 2,9 százalék után 2020-ban 3,3 százalékkal, 2021-ben pedig 3,4 százalékkal bővülhet a hazai össztermék (GDP) globális viszonylatban.

A fellendülés azonban valószínűleg nem lesz jelentős, és a kockázatok lefelé mutatnak. A fellendülést megszakíthatja a kockázatok felerősödése, például a kereskedelmi viták újbóli kiéleződése vagy a Kínában járványt okozó új koronavírus további terjedése - figyelmeztetett az IMF, hozzátéve, hogy Kínában már visszavetette a gazdasági növekedést a járvány, és valószínűleg más országokra is negatív hatást gyakorol, például a turizmusban és az ellátási láncokban keletkező zavarok vagy a magasabb nyersanyagárak révén.

Sok kockázatot lát

Rövid távon ugyancsak jelentős kockázatot jelenthetnek a világgazdaságra a kibertámadások, a Közel-Keleten kialakult geopolitikai feszültségek kiéleződése, valamint az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások kudarca. A klímaváltozással kapcsolatos természeti csapások, a protekcionizmus növekedése, valamint az egyenlőtlenségek miatti társadalmi és politikai nyugtalanságok további veszélyeket rejtenek magukban.

Randal Quarles, a Pénzügyi Stabilitási Tanács (FSB) elnöke a G20-csoport pénzügyminisztereinek és jegybankárainak küldött, ugyancsak szerdán ismertetett levelében arra figyelmeztetett, hogy a globális pénzügyi szabályozási hatóságok lemaradhatnak a digitális fizetési ágazat gyors innovációja mögött, és fel kell gyorsítaniuk a munkát a kriptodevizákra vonatkozó szabályok megalkotásában. A lehetséges megoldásokat áprilisban hozzák nyilvánosságra megvitatás céljából.

Quarles, aki tagja az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kormányzótanácsának is, egyúttal jelezte, hogy prioritásként kell kezelni a londoni bankközi kamatláb (Libor) rendezett kivezetését és felváltását egy biztonságosabb, a jegybankok által meghatározott kamatlábra. A Libort 2021 végén vezetik ki, ami azonban hatalmas feladat, mivel alkalmazásával globálisan 400 ezer milliárd dollár értékű termék és ügylet kamatát, illetve árfolyamát határozzák meg. Quarles leszögezte, nem érdemes arra spekulálni, hogy végül mégsem vezetik ki a Libort, ez megtörténik, a kérdés csak az, hogy mikor.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo