Az EIT létrehozásával az Európai Unió célja, hogy az innováció terén felzárkózzon a fő versenytársainak számító Egyesült Államokhoz és Japánhoz - írja az EUvonal. A tervek szerint az egyetemekből, kutatóközpontokból és vállalatokból kiépülő hálózat az oktatás és a kutatás eredményesebbé tétele mellett vonzó munkalehetőséget teremtene a legkiválóbb európai tudósok számára is.
A januárban felálló ügynökség székhelyéről az unió 27 tagállama egyhangú szavazással fog dönteni, a Tanács soros elnöki tisztét betöltő Szlovénia reményei szerint ezév május 30-án. A pályázók a színfalak mögött most lázas egyeztetéseket folytatnak, azonban ezidáig még egyiküknek sem sikerült megszerezni a többi tagállam egyöntetű támogatását.
Az unió már korábban kinyilvánította, hogy az EIT székhelyének odaítélésénél előnyben részesíti az újonnan csatlakozott tagállamok valamelyikét, így a legesélyesebbnek a szlovák-osztrák valamint a magyar pályázatokat tekintik. Lengyelország esélyeit rontja, hogy az EU külső határain való operatív együttműködési igazgatásért felelős ügynökségnek (Frontex) is itt található a székhelye.
A becslések szerint az EIT létrehozásának költségei közel 2,3 milliárd eurót tesznek ki, amelyből 309 millió eurót az unió közös költségvetéséből finanszíroznak majd. A fennmaradó összeget a tagállamok kormányainak és a vállalatainak hozzájárulásából kívánják fedezni.