Országszerte több mint 770 munkáltató megkérdezésével zajlott a munkaerőpiaci kilátások felmérése érdekében indult első, negyedévenként készülő Manpower Munkaerőpiaci Előrejelzés. Az európai többséghez hasonlóan a magyar munkáltatók is csökkenő trendet látnak az alkalmazási előrejelzések terén a következő három hónapban, az ország Nettó Munkaerőpiaci Mutatója mindössze -4%. Négyből három munkaadó azonban jelezte, nem kíván személyi változtatásokat eszközölni a következő negyedévben. Ennek oka lehet kivárás, illetve az is, hogy a munkáltatók a piaci körülmények esetleges változására számítanak.
10 százalék felvenni
A kilenc iparágból és nyolc régióból kiválasztott magyar munkaadók a következő kérdésre válaszoltak: Hogyan látja az Ön vállalatánál/szervezeténél a munkaerő létszámának alakulását a 2009 szeptember végéig hátralévő három hónap során a jelenlegi negyedévhez képest?
A megkérdezett munkáltatók 10%-a növelné az alkalmazotti létszámot 2009 harmadik negyedévében, 14% csökkenést vár, a többség viszont (75%) megtartaná a jelenlegi munkaerőt.
Ha a magyar iparágakat szeretnénk összehasonlítani, a köz-, szociális és egyéb közösségi szolgáltatások területén a legbizakodóbbak, a Nettó Munkaerőpiaci Mutató itt +8%. A gyáriparban ezzel szemben a Mutató mindössze -10%, ami megfelel az ebben a szektorban Európa-szerte tapasztalható általános csalódottságnak.
A legerősebb regionális előrejelzés a budapesti munkáltatók körében tapasztalható, bár a 0%-os Mutató csak annyit jelent, hogy az alkalmazási ütem stagnálni fog a harmadik negyedévben. Regionális szinten a legnagyobb visszaesés az észak-alföldi térségben várható, az itteni -9%-os mutató nem sok jót ígér a munkakeresőknek.
Norvégia, Lengyelorszéág és Svájc bizakodik
Az EMEA térségben (Európa, Közel-Kelet, Afrika) egyedül a norvég, lengyel, svájci, dél-afrikai és cseh munkaadók jeleztek pozitív - bár így is szerény - eredményeket a harmadik negyedévi munkaerő felvételt illetően. Az előző negyedévhez hasonlóan azokban az országokban, ahol több év adatai alapján lehet összehasonlítást végezni, mindenhol romlottak a kilátások. A régióban Norvégiában és Lengyelországban a legjobbak, Írországban és Spanyolországban pedig a legrosszabbak a munkához jutás esélyei.
„Norvégiában a pozitív mutatókért főként a köz -, szociális és egyéb közösségi szolgáltatások területén tapasztalható alkalmazási hajlandóság felelős, itt a kormány ösztönző csomagjai és az oktatók hiánya egyaránt hozzájárulnak a munkáltatók bizakodásához. Az Egyesült Királyságban ezzel szemben soha nem látott pesszimizmus jellemzi a munkaerőpiacot, a munkaadók 10%-a készül csökkenteni a munkaerő létszámát a következő negyedévben," mondta Jeffrey A. Joerres, a Manpower Inc. elnök-vezérigazgatója. „Lengyelországban a lakossági piac lassulása ellenére az infrastruktúra fejlesztése nagyban javítja az építőipari szektorban a munkaerő alkalmazási kedvet."