A vállalkozások is nyernek vele, hiszen az adatelérés okát nem egy revizori ellenőrzésben kell tisztázni, hanem egy egyszerű, online eljárásban, ahol csak a hiba típusát kell megjelölni.
Az adategyeztetési eljárás lényege az adatok transzparens visszamutatása és az együttműködés.
A NAV lehetőséget ad az adózónak az adateltérés tisztázására, és csak akkor szankcionál, ha az érintett a felhívást semmibe véve, arra 15 napon belül nem reagál.
Fotó: Depositphotos
Érdemes elvégezni az egyszerű, gyors és online adategyeztetést, de nemcsak azért, mert a mulasztásért 300 ezer forint bírságot szab ki a hivatal, hanem azért is, mert a javítás elmaradása esetén revízió is indulhat, ehhez ugyanis minden szükséges adat a rendelkezésre áll – összegezte az elnök.
Emlékeztetett, hogy egyre több adatra lát rá az adóhivatal, és a kockázatelemzés is egyre pontosabb.
Jelenleg a revizorok – jellemzően ellenőrzés során – tárják fel, hogy tévedés, elírás vagy szándékos adóeltitkolás áll az eltérő adatok mögött. Ezen változtat az új adategyeztetési eljárás, amely partnerként kezeli az adózókat, hiszen transzparens módon mutatja vissza az adatokat.
Gyakorlatilag az adózók kapnak elsőként lehetőséget az eltérésből eredő hibák kijavítására, nem a revizorok. Fontos, hogy megadja a NAV a lehetőséget arra, hogy az adózók saját hatáskörben, saját üzletpolitikájuk, számvitelük rendszerében igazítsák ki az adateltéréseket.