A költségvetésben a helyi önkormányzatok támogatási tételei között szereplő vis maior keret felhasználása decentralizált, a támogatásokról a regionális fejlesztési tanácsok döntenek. Döntéseikről tájékoztatniuk kell az önkormányzati minisztert, aki 5 napon belül kifogással élhet, ekkor egyeztetnie kell az illetékes tanáccsal. Minden tanács március 5-ig teszi közzé a jelentkezési felhívást, de az önkormányzatok december 1-jéig adhatnak be kérelmeket.
Támogatást igényelhetnek az önkormányzatok a természeti csapás elleni védekezés többlet kiadásaira, a tulajdonukban lévő épületekben, utakban, hidakban és kompokban keletkezett károk, illetve pince- és partfalomlás, valamint földcsuszamlás helyreállítására. Különösen súlyos természeti csapás esetén, ha a településen jelentős számú lakóépület vált életveszélyessé, rendkívüli szociális támogatás is adható a vis maior keretből.
Alapesetben a költségek 70 százaléka jár támogatásként, de a rendelet felsorol néhány konkrét esetet és támogatási hányadot. Az utak, hidak és kompok helyreállításához a költségek 60 százaléka, a pince- és partfalomlás, valamint az ár- és belvízvédelmi építmények helyreállításához 70 százaléka, míg az oktatási, kulturális, szociális és egészségügyi intézmények helyreállításához 80 százaléka jár.
A regionális fejlesztési tanács az említettnél nagyobb arányban is támogathatja azokat az önkormányzatokat, amelyek területén az átlagosnál jelentősen magasabb a munkanélküliség, illetve amelyek önhibájukon kívül kerültek hátrányos helyzetbe. Az olyan károknak, amelyek a kormány által kihirdetett veszélyhelyzet időszakában keletkeztek, az egésze megtéríthető. A vis maior tartalék azt követően használható fel, ha az alapkeret kimerült.