A bankok között egyéb eltéréseket is találhatunk, ezért célszerű alaposan tájékozódnia azoknak, akik 10 százalék-os önerővel igényelnének lakáshitelt, hívják fel a figyelmet a Bankmonitor szakértői. Egyes pénzintézeteknél ugyanis minden lakásvásárlási és építési célú lakáshitelnél elérhető a lehetőség, míg máshol kizárólag a CSOK Plusz hiteleknél, valamint a CSOK Plusz hitel mellé igényelt piaci lakáshiteleknél biztosítják ezt. De olyannal is találkozni, hogy valahol 80 millió forintban maximálják az így megvásárolható ingatlan piaci értékét, míg máshol nincs ilyen limit.
Nem mindig elég 10 százalék önerő
Ugyanakkor a Bankmonitor szakértői szerint a 90 százalékos hitelfedezeti arány nem minden esetben jelenti azt, hogy az adott ingatlan piaci értékének 90 százalékáig hiteleznek a bankok. Mégpedig azért, mert a bankok által adott hitel összege nem haladhatja meg az általuk megállapított úgynevezett hitelbiztosítéki értéket, ami a piaci értéknél mindig alacsonyabb.
Ha például egy ingatlan piaci értéke 80 millió forint, amit a bank 15 százalékkal csökkent a hitelbiztosítéki érték kiszámításakor, akkor a hitel összege nem haladhatja meg a 68 millió forintot. Vagyis a lakás hitelből történő megvásárlásához ebben az esetben legalább 12 millió forint önerő szükséges, ami a vételár 15 százaléka. Ez azonban még mindig kedvező, mert 20 százalékos minimális önerőnél 16 millió forintot kellene saját erőből előteremteni a vásárláshoz.