Az úgynevezett horeca (Hotels, Restaurants, Cafés – azaz hotelek, éttermek, kávézók) üzletághoz tartozó területeken az első félévben gyorsuló áremelkedés látható, például az éttermi étkezés a múlt év első felében 4,7 százalékkal drágult, míg idén 5,4 százalékkal. Továbbá a belföldi üdülés esetében a múlt év első hat hónapjában feljegyzett 11,7 százalékos áremelkedést az idén 12,7 százalékos növekedés követte.
A szakértő beszélt arról is, hogy a maginfláció az előző hónapokhoz hasonlóan júniusban is kedvezően alakult, mivel 4,4 százalékra lassult a májusi 4,8 százalékról.
Milyenek a kilátások?
A szakember a következő időszakban várható inflációról azt mondta, hogy novemberig 4 és 4,5 százalék között lehet az éves infláció, decemberben a magas bázis miatt viszont benézhet 4 százalék alá a mutató. Éves átlagban pedig 4,4 százalékos ütem várható, amit jövőre 4 százalék körüli érték követhet.
„Mivel az infláció továbbra is jóval a 3 százalékos, plusz/mínusz 1 százalékpontos jegybanki célsáv felett alakul, a Magyar Nemzeti Bank várhatóan változatlanul óvatos monetáris politikát folytat a következő hónapokban.. Most arra számítunk, hogy egy kamatvágás lesz az idén, ám ezt az előrejelzést befolyásolja az infláció és a forint árfolyamának alakulása is” – nyilatkozta Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.