Merre terjeszkedhet a hazai lízingpiac?

A régióban működő lízingcégek adóelőnyeit helyezte középpontjába a mai "Lízingreggeli" elnevezésű konferencia, amelyet a Deloitte és a Magyar Lízingszövetség közösen szervezett, neves nemzetközi adó- és lízingszakértők részvételével.

A régiós lízingpiac szakértői az országonként eltérő gazdasági környezet elemzése mellett áttekintést adtak a lízingügyletek magyarországi, illetve a környező országokban jellemző általános és adójogi szabályozásairól. A régióban a magyar lízingpiac kiemelkedően fejlettnek mondható, de mind országon belül, mind pedig külföldön is vannak lehetőségek a további piacszerzésre.

Ezen lehetőségek feltérképezéséért szervezték meg a "Lízingreggeli"-t, melynek során nemcsak az egyes országokban lévő adóelőnyöket ismertették az adott állam lízing- és pénzügyi szakértői, hanem az esetleges nehézségekre is felhívták az érdeklődők figyelmét. 

A magyarországi lízingpiac 

Mindenképpen figyelmet érdemel, hogy a magyar piac a lakosság és GDP összehasonlító viszonylatában a nyugat-európai államok piacával hasonlítható össze, ugyanakkor a környező országok lízingpiaca sokkal dinamikusabban fejlődik, így ezen szegmensben működő, tőkeerős magyar vállalkozásoknak érdemes megfontolni azt a lehetőséget, hogy a környező országok felé terjeszkedjenek - derült ki Oszkó Péter, a Deloitte elnök-vezérigazgatójának előadásából.

A piacszerzésre szerinte számos lehetőség adódik, például az adott országban történő gazdasági letelepedés, vagy fióktelep-alapításon keresztül történő lízingügyletek nyújtásán át akár a határon átnyúló szolgáltatások biztosításáig terjedhet. Ugyanakkor arra is külön figyelmet kell szentelni a lízingügyletek területén, hogy az adott állam jogi, adózási és számviteli környezete milyen lehetőségeket biztosít a lízingcégek számára. 

A magyar lízingpiac külföldi térhódítása várható, tekintettel a pozitív előrejelzésekre elsősorban Romániában, Horvátországban és Szerbiában is. A külföldi terjeszkedés mind határon átnyúló (cross border) ügyletekkel, mind pedig külföldi letelepedéssel megvalósítható, a befektetések megkezdése előtt azonban a Deloitte javasolja nemcsak az adott célország pénzügyi környezetének, és előrejelzéseinek megismerését, hanem az adott állam jogi, adózási és számviteli szabályainak feltérképezését is.

Kitekintés a régióba 

A román lízingpiacra egyelőre nem igazán jellemző a külföldről nyújtott ingatlanlízing, pedig Romániában nincs illetékfizetési kötelezettség az ingatlanok tulajdonjogának megszerzésekor. Romániában a szakértők az elkövetkező négy évben az összes lízingkihelyezések megduplázódását várják, a mellett, hogy már 2004-ról 2005-re is több mint 45 százalékos növekedés történt ebben a piaci szegmensben.

A horvát ingatlanlízing-piacot korábban visszavetette a fejletlen ingatlan-nyilvántartási rendszer, ez a probléma azonban az utóbbi időben megoldódni látszik, 2009-re egy teljes egészében megújult rendszer lép a régi helyébe. A horvát lízingpiaci kihelyezések 2003-tól napjainkig megduplázódtak, a növekedési ráta 2006-2007 viszonylatában több mint 17 százalék. Az adójogi szabályozás egyébként szinte teljesen harmonizált az uniós szabályokkal, és Horvátország uniós csatlakozásával még zökkenőmentesebbé válhat a határon átnyúló lízing.

Szignifikáns növekedés tapasztalható a szerb lízingpiacon is, ott 2006 óta 31,4 százalékos növekedés történt. Szerbia szintén rendelkezik lízing-törvénnyel, a forgalmi adójogi szabályozás is nagyban hasonlít a magyar áfa-rendszerhez, emellett a számviteli környezet is szinte teljesen azonos a nemzetközi számviteli sztenderdekben megismertekhez. Bár a lehetőség biztosított, de a határon átnyúló lízing helyett a szerb piacon elsősorban a gazdasági letelepedés és a leányvállalaton keresztül történő lízingszolgáltatások terjedtek el, emellett a szerb piacon is jelentős növekedést prognosztizálnak a szakértők. 

A cseh piacon bár kevesebb szerződést kötnek, a lízingügyletben kihelyezett összeg volumene egyre nő. Ugyanakkor nem olyan mértékű a növekedés, mint a fentebb említett országokban, a cseh lízingpiaci kihelyezések az elmúlt 10 évben duplázódtak meg. A cseh adójogi szabályozás is EU-konform, ugyanakkor a számviteli elszámolásban a magánjogi tulajdonlást és nem a gazdasági tulajdonlást követik, azaz a lízingügyletben a lízingbeadónál történik a lízingtárgy számviteli kimutatása, függetlenül attól, hogy a lízingbevevő használja a lízingtárgyat.

Érdekesség, hogy sem a cseh sem pedig a szlovák törvényi szabályozásban nem jelenik meg a lízing fogalma. Szlovákiában ugyanakkor valamivel dinamikusabb a lízingpiac növekedése, itt 2004 óta duplázódott meg a lízingügyletek volumene. A lízingügyletek közül itt is a személygépjármű-lízing a legszámottevőbb, a szlovák szabályozásban a magyarral összehasonlítva egyértelmű pozítívumként említhető, hogy a gépjárművek regisztrációja jóval olcsóbb. 

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo