Mennyibe kerül Ferihegy egy repüléskor?

A kérdés július elseje óta lett különösen izgalmas, amikortól a kormány egy utasok utáni fejpénzt vezetett be két desztinációs csoportban. Az Albániába, Andorrába, Bosznia-Hercegovinába, Észak-Macedóniába, Koszovóba, Liechtensteinbe, Moldovába, Monacoba, Montenegróba, az Egyesült Királyságba, Norvégiába, San Marinoba, Svájcba, Szerbiába, Ukrajnába, illetve az EU országaiba utazók esetén utasonként 3900 forintot, minden más célországba utazók vonatkozásában pedig 9750 forintot.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A rendelet megalkotója igazán profi lehetett, hiszen a kitalált adó nagysága pont akkora, hogy önmagában emiatt még nem éri meg repülőteret váltani. Ha átautóznánk például Bécsbe, akkor a benzinköltség nagyobb lenne a kitalált adó összegénél. A kormány ugyan arról beszélt, hogy ezt az adót nem háríthatják a légitársaságok az utasokra, azóta mindegyik megtette.

Nem olcsó a repülés (Fotó: Depositphotos)

Nem is nagyon járhattak el másképpen, egyrészt mert a világjárvány miatt a szektor két éve veszteséges, másrészt, mert a légitársaságok a reptéri költségeket kiadásként számolják el, vagyis semmi közük a repülőjegyek nettó árához, az kizárólag a vevő által kifizetett végső bruttó árban jelenik meg csak. Ezt szinte minden cég nyilvánosan is publikálta, ennek ellenére csak a Ryanair ellen indított eljárást a kormány. Hogy miért kapott külön figyelmet a Ryanair azt nem lehet tudni, de végül a Fővárosi Kormányhivatal fogyasztóvédelmi főosztálya 300 millió forintos bírságot szabott ki. Természetesen az ügy azóta bíróságra került és igencsak meglepő lenne, ha a Ryanairnek valóban fizetnie kellene. Érdekes módon a fogyasztóvédelmi főosztály végül nem is az adó áthárítása miatt szabott ki bírságot, hanem a plusz befizetés hivatkozását támadta meg, így a prókátoroknak lesz valamiről teljesen feleslegesen vitatkozniuk hónapokig jobb téma híján.

Forrás: delta.com

Mindennek tudatában érdekes megnézni, hogy akkor mibe is kerül nekünk Ferihegy. Ennek kifürkészéséhez egy amerikai légitársaságot választottunk, ahol a legmagasabb a kereskedelmi kultúra. Ennek köszönhetően a vállalat halálpontosan tájékoztatja utasait, hogy miért, mennyit fizetnek. Az alapdíj esetünkben 116 ezer forint, amihez a vállalat hozzátesz még egy 89 ezer forintos nemzetközi pótdíjat. Ehhez pluszban a legdrágábbak magasan az amerikai reptéri költségek 30 ezer forinttal, számos hivatkozással. Ezt követően már Budapest a második 13 700 forinttal, amit Amszterdam követ 13 ezer forinttal. Izgalmas még viszont, hogy Budapesten a legolcsóbb utasonként a biztonsági díj. Reméljük ez csak a reptér nagyságát tükrözi és nem azt, hogy itt vigyáznak ránk a legkevésbé.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo