Mennyibe kerül Ferihegy egy repüléskor?

A kérdés július elseje óta lett különösen izgalmas, amikortól a kormány egy utasok utáni fejpénzt vezetett be két desztinációs csoportban. Az Albániába, Andorrába, Bosznia-Hercegovinába, Észak-Macedóniába, Koszovóba, Liechtensteinbe, Moldovába, Monacoba, Montenegróba, az Egyesült Királyságba, Norvégiába, San Marinoba, Svájcba, Szerbiába, Ukrajnába, illetve az EU országaiba utazók esetén utasonként 3900 forintot, minden más célországba utazók vonatkozásában pedig 9750 forintot.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A rendelet megalkotója igazán profi lehetett, hiszen a kitalált adó nagysága pont akkora, hogy önmagában emiatt még nem éri meg repülőteret váltani. Ha átautóznánk például Bécsbe, akkor a benzinköltség nagyobb lenne a kitalált adó összegénél. A kormány ugyan arról beszélt, hogy ezt az adót nem háríthatják a légitársaságok az utasokra, azóta mindegyik megtette.

Nem olcsó a repülés (Fotó: Depositphotos)

Nem is nagyon járhattak el másképpen, egyrészt mert a világjárvány miatt a szektor két éve veszteséges, másrészt, mert a légitársaságok a reptéri költségeket kiadásként számolják el, vagyis semmi közük a repülőjegyek nettó árához, az kizárólag a vevő által kifizetett végső bruttó árban jelenik meg csak. Ezt szinte minden cég nyilvánosan is publikálta, ennek ellenére csak a Ryanair ellen indított eljárást a kormány. Hogy miért kapott külön figyelmet a Ryanair azt nem lehet tudni, de végül a Fővárosi Kormányhivatal fogyasztóvédelmi főosztálya 300 millió forintos bírságot szabott ki. Természetesen az ügy azóta bíróságra került és igencsak meglepő lenne, ha a Ryanairnek valóban fizetnie kellene. Érdekes módon a fogyasztóvédelmi főosztály végül nem is az adó áthárítása miatt szabott ki bírságot, hanem a plusz befizetés hivatkozását támadta meg, így a prókátoroknak lesz valamiről teljesen feleslegesen vitatkozniuk hónapokig jobb téma híján.

Forrás: delta.com

Mindennek tudatában érdekes megnézni, hogy akkor mibe is kerül nekünk Ferihegy. Ennek kifürkészéséhez egy amerikai légitársaságot választottunk, ahol a legmagasabb a kereskedelmi kultúra. Ennek köszönhetően a vállalat halálpontosan tájékoztatja utasait, hogy miért, mennyit fizetnek. Az alapdíj esetünkben 116 ezer forint, amihez a vállalat hozzátesz még egy 89 ezer forintos nemzetközi pótdíjat. Ehhez pluszban a legdrágábbak magasan az amerikai reptéri költségek 30 ezer forinttal, számos hivatkozással. Ezt követően már Budapest a második 13 700 forinttal, amit Amszterdam követ 13 ezer forinttal. Izgalmas még viszont, hogy Budapesten a legolcsóbb utasonként a biztonsági díj. Reméljük ez csak a reptér nagyságát tükrözi és nem azt, hogy itt vigyáznak ránk a legkevésbé.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo