A jövedelemarányos törlesztési mutató szabályainak megfelelően a nettó átlagkereset fele, vagyis – a szeptemberi, kedvezmények nélkül számolt nettó 417 200 forintos átlagkeresetet alapul véve – 208 ezer forint lehet a maximális havi törlesztőrészlet, amelynek alapján 20 éves futamidőre, 10 évig fixált kamatperiódussal, 28 millió forintos hitelösszeg felvételére jogosult egy egyedülálló ügyfél.
Húsz százalékos önerővel (7 millió forint) kalkulálva ez akár egy 35 millió forintos ingatlan megvásárlását is lehetővé teszi, ha azonban az ügyfél beletartozik a 10 százalékos önerőre jogosultak körébe, akkor az otthonteremtés egy LTP számlán is könnyedén összegyűjthető, 3,2 millió forintos indulótőkével is kivitelezhető.
A feleakkora önerőnek azonban ára van, hiszen ebben az esetben mindössze 31 millió forint körüli vételárú ingatlan kerülhet szóba. A Duna House Barométer legfrissebb adatai szerint 10 százalékos önerővel a fővárosban 773 ezer forintos átlagos négyzetméterárral számolva egy 40 négyzetméteres pesti panel, de még egy valamivel kisebb, budai házgyári lakás is kijöhet ebből az összegből (négyzetméterenként 873 ezer forint).
Könnyebb a dolga annak, aki vidékben gondolkodik, a panelek ugyanis átlagosan 536-562 ezer forintos, a téglalakások pedig 403 ezer forintos négyzetméteráron találtak gazdára átlagosan a vidéki területeken.
Két átlagkeresettel rendelkező háztartás esetén a nettó jövedelem 834 400 forint, ehhez képest a törlesztőrészlet körülbelül félmillió forint is lehet havonta, ami 68 millió forintos hitelfelvételt tesz lehetővé 20 éves futamidővel és 10 éves kamatperiódussal.