A jelentés kedvező visszhangot váltott ki az EU intézményeinek átláthatóságáért küzdő civil szervezetek körében, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy a képviselők a korábbi elképzelésekhez képest végül szigorúbb és átfogóbb szabályozást javasoltak - írja az EUvonal.
Az Alexander Stubb néppárti EP-képviselő által kidolgozott eredeti javaslatban ugyanis még csak az önkéntes regisztrációra épülő nyilvántartás terve szerepelt. Ezt az alkotmányügyi bizottság kötelező regisztrációra változtatta, valamint számos ponton kiegészítette a tervezetet: a végleges változat például előírja, hogy a közkapcsolati és jogi tanácsadó cégeknek közzé kell tenniük pénzügyi forgalmuk és lobbizással kapcsolatos kiadásaik adatait is.
Az átláthatóságért küzdők a kiskapuk bezárása felé tett komoly lépésként könyvelték el azt is, hogy a jelentés végleges verziója szerint a szabályozásnak ki kell terjednie az elemző-tanácsadó intézetekre (think-tankek) és a nem-kormányzati szervekre (NGO-k) is, amelyeknek szintén be kell majd számolniuk költségvetésükről és főbb támogatási forrásaikról.
Az EP jelentése pozitív hatással lehet a Bizottság hasonló témában, a közeljövőben kidolgozandó tervezetére is. A civil szervezetek képviselői ugyanakkor hiányolják a végrehajtás pontos menetrendjét, amellyel elérhető lenne a rendszer életbe lépése még a 2009-es európai választások előtt. (Az Egyesült Államokban a szénipari lobbi nem hagyja, hogy a környezetvédők a földbe döngöljék: kiterjedt reklámhadjárattal igyekszik bizonyítani, hogy a széntüzelésű erőművek egyre tisztábbak.)